::. Zmienić pracę dla…

Wbrew powszechnym opiniom wcale nie wynagrodzenie jest tym, co skłania nas do zmiany pracy. Ogólnoświatowe badanie Kelly Workforce Index przeprowadzone na przełomie 2008/2009 na grupie ponad 134 tys. pracowników pokazało, że także w Polsce wcale nie wynagrodzenie jest na pierwszym miejscu.

I tak jeśli chodzi o reputację firmy, to ma ona znaczenie w sprawach dotyczących samych pracowników czyli sposobu zarządzania firmą, jakości produktów czy usług a także obecnych pracowników. Kandydaci do pracy nie przywiązują natomiast większej wagi do tradycji firmy, obecności na międzynarodowych firmach, wyników finansowych albo działań związanych ze społeczną odpowiedzialnością biznesu czyli tego wszystkiego z czego pracodawcy są tacy dumni!

Na pytanie o najważniejszy czynnik skłaniający do opuszczenia firmy, w której obecnie pracują, 36 % ankietowanych wskazało brak szans na awans, 19 % – złe zarządzania, 13 %– niskie zarobki i świadczenia.

Wyniki ankiety w Polsce pokazują, że dla pracowników przede wszystkim liczy się bardziej interesująca i rozwijająca praca. Aż 41% wskazało tą wartość jako najbardziej wpływającą na przywiązanie do firmy. 29% pracowników natomiast uznało za najważniejsze wyższe zarobki i świadczenia.

To mogłoby tłumaczyć dlaczego od lat w czołówce wszystkich badań na najlepszego pracodawcę utrzymują się firmy z branży nowoczesnych technologii, firmy farmaceutyczne i telekomunikacyjne. Okazuje się bowiem, że to co ma największe znaczenie to interesująca praca.

Kiedy czytam takie badania, jako haerowiec nie pracujący w firmie z w.w. atrakcyjnych branż, nie mogę nie zadać sobie pytania – kto będzie dla nas wykonywać te mniej interesujące prace, których tak potrzebujemy? Skoro szukamy w pracy różnorodności i wyzwań, to kto będzie dla nas piec chleb, szyć ubrania i montować lśniący samochód, abyśmy mogli nim codziennie dojeżdżać do naszej mniej czy bardziej interesującej pracyJ?

Więcej informacji na temat wyników ankiety znajdziesz na Kelly Global Workforce Index.

One Reply to “::. Zmienić pracę dla…”

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.