::. Zainteresowania w CV

W rubryce zainteresowania warto pisać się o zainteresowaniach, pod warunkiem, ze się je ma.

Zainteresowania typu fotografia, podróże, film, dobra książka niczego do CV nie wnoszą, bo pisze to każdy. Jeśli wiec należysz do większości ludzi, którzy nie interesują się niczym specjalnym po prostu pomiń tą rubrykę w swoim cv. Nie jest ona w żaden sposób obowiązkowa.

Jeśli naprawdę masz jakieś zainteresowania, to pisz o nich w sposób konkretny. Unikaj wpisywania zainteresowań kontrowersyjnych, takich jak działalność w skrajnych politycznie organizacjach czy kontrowersyjnych ruchach społecznych, bo możesz trafić na swojego przeciwnika.

Unikaj kłamstw na temat hobby – jeśli będziesz mieć pecha trafisz na rozmowie na znawcę tematu. A nie warto tracić na swojej wiarygodności przy tak mało istotnej kwestii jak zainteresowania.

Pracodawcy niechętnie patrzą na hobby, które za bardzo angażują pracownika. Jeśli wyczynowo trenujesz jakiś sport, jest oczywiste, że masz pewne zobowiązania wobec klubu, jeździsz na obozy sportowe i musisz w określonych terminach brać urlopy, co nie zawsze jest na rękę potencjalnemu pracodawcy.

Najlepiej, aby Twoje zainteresowania korespondowały z pracą, o jaką się starasz. Mogę z własnego doświadczenia powiedzieć, że nie zdecydowałam się kiedyś na zatrudnienie kandydata, który był reporterem na wyścigach samochodowych a aplikował na stanowisko biurowe do bardzo monotonnej i rutynowej pracy. Oczywiście, nie odrzuciłam jego kandydatury tylko z powodu zainteresowań, ale trudno mi było oddzielić tą informację o nim, o jego pasjach od stanowiska, na jakie miałam go zatrudnić.

Co więc warto zamieszczać w rubryce zainteresowania? Dobrym pomysłem jest umieszczenie w CV zainteresowań związanych bezpośrednio z branżą lub stanowiskiem, na które aplikujesz. Ważne jednak by rzeczywiście były to Ci tematy bliskie i znane, byś nie musiał wycofywać się rakiem gdy trafisz na dobrego rozmówcę.

Moja rekomendacja na koniec – jeśli zbyt długo zastanawiasz się co wpisać w rubrykę zainteresowania, znaczy, że możesz spokojnie ją pominąć, bez żadnej straty dla swojego CV.   

 

One Reply to “::. Zainteresowania w CV”

  1. Rzeczywiście. Mało kto zwraca uwagę na hobby, ale to czym się zajmujemy w czasie wolnym, co lubimy robić dużo mówi o nas samych, naszym temperamencie, osobowości. Mam też wrażenie, że sporo ludzi lubi pisać o zainteresowaniach, które wymagają dużej aktywności, bo to takie modne i dobrze postrzegane. Zainteresowanie bardziej monotonne są passe. Moim zdaniem, dobry rekruter nie powinien przychylać się do osoby, której zainteresowania są bardzo angażujące, popularne, modne a tymczasem ubiega się o pracę wymagającą większego skupienia np. na przydzielonych zadaniach. Jest to kwestia osobowości, ale ekstrawertyk rzeczywiście raczej nie będzie się nadawał do takiej pracy rutynowej.

    Patryk z edycji tekstu says:

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.