::. Wywiadownie gospodarcze na rekrutacji

Magda w swoim mailu do mnie dotknęła bardzo istotnej kwestii. Przeczytaj, co mnie w nim poruszyło:

W minionym tygodniu odbyłam rozmowę kwalifikacyjną i mam poczucie, że poszła mi dobrze. Mimo, że rekrutujący (mój potencjalny przełożony) przeprowadził ją absolutnie nietypowo, tzn. nasza rozmowa sprowadziła się do rozmowy nt. mojego dotychczasowego pracodawcy, z którym on kiedyś współpracował i ma dobrą opinię oraz branży, w jakiej do tej pory pracowałam, bo również kiedyś był z nią związany. Poza tym rozmowa dot. konkretów, czyli który dział miałabym objąć, za jakie wynagrodzenie i kilku informacji nt. zgrania zespołu w jednostce, w której odbywała się rozmowa.

Nie uzyskaliśmy porozumienia w jednej kwestii: odnośnie wynagrodzenia – moja propozycja, i tak niższa od dotychczasowych zarobków, nie zyskała akceptacji. Zostałam zachęcona do zejścia z podanej kwoty pewnymi korzyściami ze stanowiska (praca tylko na ranną zmianę, co oznacza że nie będę wychodzić z pracy o 22 oraz nie pracowanie w niedzielę) (…) Stanęło na tym, że po Świętach dostanę od niego informację czy mnie zatrudnia oraz jakie wynagrodzenie może mi zaproponować.(…)W związku z tym, czy wypada wysłać maila z „przypomnieniem” swojej osoby i zapewnieniem o chęci podjęcia pracy? A druga sprawa, jak uniknąć postawienia się w fatalnej pozycji jeśli chodzi o wynagrodzenie. Chodzi mi o to, że moja gorliwość może być automatycznie zinterpretowana, że podejmę pracę za każde pieniądze, a tak niestety nie jest.

Magdo,

Chciałabym Ci przede wszystkim pogratulować pragmatyzmu w podejściu do swojej kariery. Przeliczyłaś sobie wartość dodaną do obecnego stanowiska pracy i akceptujesz nawet obniżkę wynagrodzenia. Rzadko to spotykana mądrość życiowa, gratuluję instynktu samozachowawczego! Oczywiście, też jestem za tym, aby nie przesadzać i nie godzić się na każde warunku zatrudnienia, bo zmiana pracy musi być opłacalna.

Co do możliwości wysłania maila, to jak najbardziej warto podziękować za rozmowę i podkreślić chęć pracy w nowej firmie. Jeśli chcesz mieć pewność, że ustalenia co do czasu pracy nie okażą się czczą obietnicą, poproś o wpisanie ich do umowy o prace w punkcie „inne warunki zatrudnienia”.

To co mnie niepokoi w tym co piszesz, to że rozmowa dotyczyła Twojego pracodawcy. Znane są niestety przypadki, że rozmów rekrutacyjnych używa się do badania rynku, wyciągając od kandydatów informacje o konkurencji. Pracodawcy, pod płaszczykiem rozmów rekrutacyjnych, zbierają informacje od kandydatów do pracy o strukturze organizacyjnej, prowadzonych projektach, zrealizowanych planach sprzedaży w konkurencyjnych firmach, a wszystko to w świetle prawa i pod pretekstem zbadania dotychczasowego doświadczenia kandydata. Często nawet wakat jest jak najbardziej prawdziwy, a wywiad gospodarczy prowadzi się równolegle, niejako przy okazji rekrutacji. Takie źródło informacji, to dla firmy prawdziwy skarb!

Mam nadzieję, że to nie będzie Twój przypadek.  Piszę jednak o tym, bo może się zdarzyć, że to, iż nie dostaniesz tej pracy nie będzie miało związku tak naprawdę z Twoją osobą. W każdym razie życzę powodzenia.


Zaproszenie do Akademii Bogatego Człowieka


Zapraszam Cię do Akademii Bogatego CzłowiekaSkoro dotarłeś aż tutaj, zapraszam Cię do dokonania jeszcze jednego odkrycia. Za chwilę (jeszcze przed oficjalną premierą) otrzymasz link do naszego najnowszego projektu. Dzięki niemu znajdziesz odpowiedzi na pytania: jak mądrzej zarabiać, jak zdobyć lepszą pracę, jak awansować i dostać podwyżkę, jak odkryć i zrealizować własne pomysły na biznes, jak monetyzować swoją wiedzę, jak zacząć skutecznie inwestować i zarządzać zarobionymi pieniędzmi i co najważniejsze: jak prowadzić bogate życie.
Akademia Bogatego Człowieka, bo o niej piszę, to społeczność pozytywnych ludzi, którzy wierzą, że prowadzenie bogatego życia to wynik decyzji i konsekwentnego działania, a nie tylko ilości zarabianych pieniędzy. Ponieważ czytasz mojego bloga, z pewnością zależy Ci na tym aby więcej zarabiać, znaleźć pomysł na dochodowy biznes, zacząć inwestować i cieszyć się bogatym życiem.
W Akademii Bogatego Człowieka premiujemy ludzi potrafiących się zaangażować i podejmować szybkie decyzję. Dlatego też zapisz się na listę informacyjną AKADEMII BOGATEGO CZŁOWIEKA, jeszcze przed jej oficjalna premierą.

Tak, jestem zainteresowany Akademią Bogatego Człowieka


Dodaj komentarz

Pobierz Bezpłatny Kurs Na Temat Skutecznej Rekrutacji i...Daj Się Dobrze Zatrudnić

Email:
Imię:
Zgadzam się z polityką prywatnościGwarantuję Ci 100% prywatności. Wiadomości ode mnie otrzymuje już ponad 6700 osób.


* otrzymasz również dostęp do Biuletynu Dyrektora Personalnego oraz nagrań audio na temat budowania kariery