::. Wysłałem aplikację i co dalej?

900568_buttonZłożyłeś dokumenty do upragnionej pracy i co dalej?
Jeżeli nie ma żadnego odzewu z firmy czy zadzwonić, jeżeli tak to kiedy?
To są pytania, które często zaprzątają głowę aplikantom do pracy.

Zdecydowanie odradzam bycie nadgorliwym. W ogłoszeniach często pojawia się informacja typu „informujemy, że skontaktujemy się z wybranymi kandydatami”. A nawet jeśli nie jej nie ma, to zwyczaj ten funkcjonuje jako utarta praktyka. Nie odpowiada się każdemu kandydatowi z osobna na jego aplikację.

Na ogłoszenia wpływają dziesiątki aplikacji i naprawdę jest mała szansa, że ktokolwiek będzie w stanie odpowiedzieć na Twoje pytanie czy aplikacja wpłynęła, czy zostaniesz zaproszony na rozmowę i kiedy. Może brutalne jest to co powiem, ale jest duże prawdopodobieństwo, że nikt Cię nie zapamiętał. Chyba że masz na imię na przykład Charlotte albo na nazwisko Pazura. Albo ogłoszenie zawierało tak unikalne wymagania, że wpłynęły na nie trzy aplikacje.

Proces rekrutacyjny ma swoją dynamikę i jest mała szansa, że uda Ci się coś przyspieszyć. Chcesz dostać pracę, więc Twoim zadaniem jest ułatwiać, a nie utrudniać pracę ludziom po drugiej stronie. Lepiej więc, aby nie zapamiętali Cię jako natręta.

Czy jednak są sytuacje gdy warto dzwonić? Tak, gdy masz ku temu istotny powód. Na przykład taki, że wyjeżdżasz i będziesz niedostępny na potencjalną rozmowę rekrutacyjną. Wtedy warto zadzwonić, zapytać jak zaplanowany jest proces rekrutacyjny i czy Ty jesteś w nim brany pod uwagę. Jeśli tak, to uprzedzić o swojej nieobecności i ustalić dogodny termin na rozmowę. W ten sposób ułatwiasz rekrutującym pracę, a to zawsze popłaca.

Skorzystaj z wyjątkowej okazji


"Rozmowa kwalifikacyjna, O czym nie wiedzą kandydaci do pracy, czyli sekrety rekrutujących ", wydanie drugie - Angelika Śniegocka - Wydawnictwo Helion
Zamów egzemplarz autorski książki z autografem i bonem rabatowym na sesje coachingu kariery z autorką
Tylko przez krótki czas, możesz stać się właścicielem autorskiego egzemplarza mojej książki, wraz ze spersonalizowanym autografem, bezpłatną wysyłką na terenie Polski i bonem w wysokości 100 zł na sesje coachingu kariery ze mną.

19 thoughts on “::. Wysłałem aplikację i co dalej?

 • at
  Permalink

  A ja uważam, że można po kilku dniach zadzwonić. Ja tak zrobiłam i co sie okazało? Moje CV zostało odczytane przez skrzynke jako SPAM i wrzucone do koszta. Gdyby nie moje interwencja pracodawca nawet nie miałby szansy się z moim CV zapoznać

  Reply
  • at
   Permalink

   Agnieszko, moje pytanie do Ciebie – z jakiej poczty wysyłasz aplikacje? Czy masz Imie.Nazwisko[małpa]NazwaDostawcyPoczty.pl? Co piszesz w tytule maila? Jest to naprawdę bardzo rzadka sytuacja, żeby poczta kandydatów lądowała w spamie. Należałoby się temu bliżej przyjrzeć, aby móc zapobiec w przyszłości.
   Dziękuję, że podzieliłaś się swoim doświadczeniem.

   Reply
 • at
  Permalink

  Pani Angeliko, po pierwsze dziękuję Pani bardzo za tą stronę – odkryłam ją wczoraj i systematycznie „pochłaniam” znajdując na niej odpowiedzi na wiele nurtujących mnie pytań.

  A jeśli chodzi o dzwonienie do pracodawcy po złożeniu u niego dokumentów aplikacyjnych to czy naprawdę jest to aż tak wielki grzech? Wiadomo że nie chodzi tu o nękanie pracodawcy telefonami co 2 dni z pytaniem kiedy zaproszą mnie na rozmowę, ale czy np zadzwonienie z pytaniem na jakim etapie jest obecnie rekrutacja nie będzie sygnałem że zależy mi na pracy właśnie w tej firmie? Znam przypadek że znajomy został zaproszony na rozmowę bo tak się własnie dopytywał (zadzwonił raz albo dwa więc postanowiono sprawdzić kim jest ten kandydat który tak zabiega o pracę u nich) i ostatecznie pracę..dostał. Samej zdażyło mi się zadzwonić do firmy z pytaniem na jakim etapie jest rekrutacja (bo czasem jest to rekrutacja do projektu który się dopiero tworzy i rusza za 2 miesiące np, a czasem potrzebują kogoś od zaraz; i tej informacji nie ma w ogłoszeniu) i pani z działu HR uprzejmie i rzeczowo odpowiedziała na moje pytanie- do kiedy przyjmują CV i kiedy będą kontaktować się z wybranymi osobami- taka informacja była dla mnie bardzo cenna. Szczerze mówiąc do tej pory myślałam ze dzwonienie do pracodawcy jest dobrą praktyką i pozwala w pewien sposób na wyróżnienie się spośród dziesiątek aplikacji, bo oznacza że nie wysyłam CV hurtowo i potem nie pamiętam gdzie je wysłałam tylko że starannie wybieram firmy do których aplikuje..

  Reply
  • at
   Permalink

   Dziękuję Ci Magdo za ten głos. Myślę, że to co napisałaś nie stoi w sprzeczności z moją opinią:) Jak sama zauważyłaś, pytasz nie o to czy i kiedy zostaniesz zaproszona na rozmowę, ale szukasz informacji o plan rekrutacji, a to dwie zupełnie co innego. Taki telefon do pracodawcy to nie „wielki grzech”:)
   Jeśli robisz coś, co się sprawdza – rób tak dalej i niczego nie zmieniaj! Życzę powodzenia!

   Reply
 • at
  Permalink

  Witam,
  ja aplikowałam do firmy, która znajduje się 700km od mojego obecnego miejsca zamieszkania i zastanawiam się, czy takie sprawy mają znaczenie dla pracodawcy?
  Jestem świeżo po studiach i myślę, że wiele osób jak ja nie miałoby problemu z przeprowadzką nawet tak daleko, żeby tylko móc pracować w zawodzie. Czy to mogło mnie zdyskwalifikować? Może też powinnam zadzwonić, albo przejść się osobiście do firmy jako że będę tam niedługo.

  Reply
 • at
  Permalink

  Możesz zadzwonić i zapytać kiedy możesz spodziewać się zaproszenia, bo nie wiesz czy ktoś próbował już do Ciebie się dodzwonić czy nie. Kilka dni to także tydzień, a nie 3, więc spokojnie:)

  Reply
  • at
   Permalink

   Proponuję nie czekać zbyt długo z takim telefonem.. W przypadku procesów rekrutacyjnych w firmach, które mają kilkadziesiąt czy kilkaset wakatów, czasem można zginąć w tłumie… Jeśli czekasz na telefon z zaproszeniem na rozmowę, to po 3 dniach warto samemu się przypomnieć, jeśli nikt się nie odzywa.

   Reply
 • at
  Permalink

  Dzień dobry!

  Mam pytanie dotyczące długości procesu rekrutacyjnego. Sytuacja wygląda tak: organizująca się firma zamieściła w serwisie internetowym ogłoszenie o poszukiwaniu kandydatów na stanowisko X. Oferta pracy jest ważna przez miesiąc, jak wynika z informacji podanej na stronie. Czy taki pracodawca prowadzi rekrutację na bieżąco czy może czeka ten miesiąc, aż spłyną wszystkie oferty na dane stanowisko? To zależy od polityki firmy czy jest jakaś reguła? Pytam, bo wysłałam dokumenty aplikacyjne tydzień temu i do tej pory nie otrzymałam żadnej odpowiedzi, a jestem, zdaje się, idealną kandydatką na oferowane stanowisko 🙂

  Reply
  • at
   Permalink

   Witaj Joanno,
   nie ma reguły jeśli chodzi o prowadzenie procesu rekrutacji. Wszystko zależy od tego jak bardzo jest to pilny proces. Czasem managerowie wolą spotykać się z kandydatami na bieżąco, czasem czekają na większy spływ aplikacji. Zawsze możesz zadzwonić albo napisać maila z pytaniem – wtedy rozwiejesz swoje wątpliwości:)

   Pozdrawiam,
   Angelika

   Reply
   • at
    Permalink

    Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź!

    Wstrzymam się jeszcze tydzień z mailem, ponieważ nie chcę wyjść na natręta. Bardzo mi zależy na tej pracy, bo w regionie, w którym mieszkam, rzadko pojawiają się oferty dla osób w moim zawodzie (korektor, redaktor). Chyba dlatego jestem tak zniecierpliwiona i zmartwiona brakiem odzewu.

    Reply
 • at
  Permalink

  Witam, co w sytuacji gdy potencjalny pracodawca odpisał w mailu że dostaliśmy się do następnego etapu i za około tydzień poinformuje o wyniku i… po ponad tygodniu telefon i poczta milczy? Wtedy warto zadzwonić?

  Reply
 • at
  Permalink

  Witam!!Czy po zakończonej rozmowie kwalifikacyjnej można zapytać „kiedy można się spodziewać odpowiedzi w sprawie pracy??”

  Reply
 • at
  Permalink

  Witam, mam nieco inną sytuację. Otóż w zeszłym roku znalazłam ogłoszenie poprzez Urząd Pracy a skierowanie było wystawione na agencję pracy tymczasowej. Okazało się, że oferta, która mnie bardzo zainteresowała, była już nieaktualna, a rekruterka bardzo zawiedziona, że nie trafiła na mnie wcześniej. Jakiś czas potem zadzwoniła do mnie z podobną propozycją tyle, że ja znalazłam sobie pracę, z której nie mogłam się wycofać przed terminem. Poprosiłam ją wówczas o możliwość skontaktowania się z nią, gdybym w przyszłości potrzebowała pomocy. Dwa dni temu znalazłam identyczne ogłoszenie ale jak się okazało, rekruterka już nie pracuje w tej agencji pracy. Bardzo mi zależy, aby podjąć tę pracę. Czy w związku z powyższym wypada mi (powołując się na wcześniejszy kontakt z tą osobą) zadzwonić od razu do tej agencji, czy też, jak Pani doradzała powyżej, odczekać kilka dni.

  pozdrawiam
  Joanna

  Reply
 • at
  Permalink

  Witam serdecznie,
  Zgłosiłam swoją kandydaturę aplikując przez znany portal z ogłoszeniami. Juz po dwóch dniach dostałam odpowiedź na maila, w której zapytano mnie o chęć stawienia się na rozmowie oraz o oczekiwania finansowe. Wyraziłam chęć uczestnictwa, podałam kwotę, ale zapewniłam o otwartości na propozycje. Od kilku dni cisza – nikt się ze mną już nie skontaktował. Co mam zrobić…? Dodam, że zaproszono mnie także na inną rozmowę i będę musiała szybko podjąć decyzję. Proszę o radę.
  Dziekuję,
  Pozdrawiam

  Reply

Dodaj komentarz