::. Wiek w CV

Zdaję sobie sprawę z tego jak trudno jest dostać pracę osobom, które przekroczą pewien wiek. Dostaję też maile od Czytelników 50+, którzy pytają w jaki sposób mogą sobie pomóc i sprawić by rekrutujący czytając CV skupili się na ich doświadczeniu zamiast zastanawiać się nad tym ile mają lat. Oto kilka przydatnych wskazówek.

  • Zrezygnuj z podawania roku ukończenia szkoły/studiów

Umożliwi to rekrutującemu, który prawdopodobnie będzie młodszy od Ciebie i może mieć swoje przekonania na tema ludzi 50+ koncentrację bardziej na Twoich umiejętnościach niż na wieku.

  • Poddaj krytycznej analizie swoje doświadczenie zawodowe

Nie musisz pisać o każdej pracy, jaką kiedykolwiek miałeś. Jeśli Twoja droga zawodowa jest długa i tak nie będziesz rozmawiać z rekrutującym o każdym stanowisku, bo zajęłoby to wieki. Prawdopodobnie będziesz zapytany o 2-3 ostatnie miejsca pracy. Możesz sądzić, że długa lista pracodawców czyni z Ciebie kandydata wszechstronnego i pożądanego. Bardziej prawdopodobne jest, że wywoła to efekt odwrotny – sprawisz wrażenie kogoś zbyt przywiązanego do przyszłości by mógł zaadaptować się w nowym środowisku pracy. Ogranicz listę swoich pracodawców do 15 lat do tyłu. Prawdopodobnie to, czym zajmowałeś się 20 lat temu dla potencjalnego pracodawcy nie będzie miało żadnego znaczenia, bo mam nadzieję, że rozwinąłeś przez te lata swoją karierę. Jeśli 20 lat temu byłaś sekretarką, a teraz jesteś Główną Księgową, to czy naprawdę warto rozpisywać się o tym co robiłaś w pierwszej pracy? 

  • Zmieść CV na dwóch stronach

Jeśli skondensujesz swoje doświadczenie zawodowe CV wyda się krótsze, a Ty młodszy:) 

  • Rozważnie dobieraj słowa, jakimi siebie opisujesz

Unikaj słowa „doświadczony”. Zamiast tego podaj nazwy programów komputerowych, jakie obsługujesz. Zaznacz swoje osiągnięcia, dodatkowe zadania i funkcje jakie pełniłeś. Z Twojego doświadczenia wynikają pewne korzyści dla pracodawcy i wprost je pokaż. 

  • Bądź obecny w internecie

Posiadanie  profilu na GoldenLine czy Facebooku sprawi, że nie będziesz postrzegany jako ktoś niereformowalny i starej daty. Nie musisz surfować po necie codziennie, ale jeśli Twoje nazwisko pojawi się w wyszukiwarce uwiarygodni to Ciebie jako kandydata, któremu nieobce są nowoczesne technologię. A wielu pracodawców obawia się u starszych kandydatów, że są niechętni nowinkom technologicznym, więc w pracy będą gorzej przyswajać nowe rzeczy. 

  • Wyślij swoją aplikację via e-mail

Może minęło już 20 lat odkąd szukałeś pracy po raz ostatni. Wiedz, że od tamtej pory wiele zmieniło się na rynku pracy.:) Nie ulegaj złudnemu przekonaniu, że wysłanie aplikacji pocztą uczyni Cię bardziej profesjonalnym i zwróci uwagę pracodawcy. Wręcz przeciwnie. 

  • Załóż skrzynkę pocztową na gmail.com

To jest naprawdę trendy i samo w sobie ujmie Ci kilkunastu lat:)

 

Skorzystaj z wyjątkowej okazji


"Rozmowa kwalifikacyjna, O czym nie wiedzą kandydaci do pracy, czyli sekrety rekrutujących ", wydanie drugie - Angelika Śniegocka - Wydawnictwo Helion
Zamów egzemplarz autorski książki z autografem i bonem rabatowym na sesje coachingu kariery z autorką
Tylko przez krótki czas, możesz stać się właścicielem autorskiego egzemplarza mojej książki, wraz ze spersonalizowanym autografem, bezpłatną wysyłką na terenie Polski i bonem w wysokości 100 zł na sesje coachingu kariery ze mną.

Dodaj komentarz