::. Umowa przedwstępna o pracę

www.RozmowaRekrutacyjna.plZanim złożysz wypowiedzenie zadbaj o to, by w nowym miejscu pracy dostać umowę przedwstępną lub przynajmniej list intencyjny. Znam z życia wzięte historie, kiedy to zarówno pracownicy jak i pracodawcy zostali „wystawieni do wiatru” przez drugą stronę stosunku pracy. W jednym wypadku kandydat został bez pracy, z biegnącym okresem wypowiedzenia w obecnym zakładzie pracy. W drugim to pracodawca wstrzymał proces rekrutacyjny po wybraniu kandydata, który w przededniu rozpoczęcia pracy zrezygnował z jej podjęcia. Na wskutek tego bardzo ważny dla korporacji projekt opóźnił się o 3 miesiące.

 Umowa przedwstępna bardziej niż list intencyjny chroni Twoje interesy jako pracownika. Nie jest to pojęcie z zakresu prawa pracy, więc nie znajdziesz w kodeksie pracy nic na ten temat . Jest ona uregulowana przepisami kodeksu cywilnego, co też rodzi określone skutki prawne. Na przykład wysokość odszkodowania z tytułu nie zawarcia umowy przyrzeczonej może być ustalona przez strony na dowolnym poziomie i często idzie w dziesiątki tysięcy złotych.

 

Firmy, które stosują w zatrudnieniu umowy przedwstępne dają kandydatowi sygnał, że traktują go poważnie. Pracownik może w obecnym miejscu pracy złożyć wypowiedzenie nie żyjąc w niepewności, czy aby nowy pracodawca nie wycofa się ze swoich planów wobec niego. Jest to szczególnie istotne przy dłuższych, trzymiesięcznych okresach wypowiedzenia, podczas którego wiele w firmie może się zmienić. Nowy pracodawca też czeka na nowego pracownika spokojnie, nie umawiając się pokątnie z innymi kandydatami. Podpisując więc umowę przedwstępna, kupujesz sobie tak naprawdę „święty spokój”.

 O różnicy pomiędzy umową przedwstępną a listem intencyjnym możesz przeczytać tutaj.

Dodaj komentarz

Pobierz Bezpłatny Kurs Na Temat Skutecznej Rekrutacji i...Daj Się Dobrze Zatrudnić

Email:
Imię:
Zgadzam się z polityką prywatnościGwarantuję Ci 100% prywatności. Wiadomości ode mnie otrzymuje już ponad 6700 osób.


* otrzymasz również dostęp do Biuletynu Dyrektora Personalnego oraz nagrań audio na temat budowania kariery