::. Umowa przedwstępna o pracę

www.RozmowaRekrutacyjna.plZanim złożysz wypowiedzenie zadbaj o to, by w nowym miejscu pracy dostać umowę przedwstępną lub przynajmniej list intencyjny. Znam z życia wzięte historie, kiedy to zarówno pracownicy jak i pracodawcy zostali „wystawieni do wiatru” przez drugą stronę stosunku pracy. W jednym wypadku kandydat został bez pracy, z biegnącym okresem wypowiedzenia w obecnym zakładzie pracy. W drugim to pracodawca wstrzymał proces rekrutacyjny po wybraniu kandydata, który w przededniu rozpoczęcia pracy zrezygnował z jej podjęcia. Na wskutek tego bardzo ważny dla korporacji projekt opóźnił się o 3 miesiące.

 Umowa przedwstępna bardziej niż list intencyjny chroni Twoje interesy jako pracownika. Nie jest to pojęcie z zakresu prawa pracy, więc nie znajdziesz w kodeksie pracy nic na ten temat . Jest ona uregulowana przepisami kodeksu cywilnego, co też rodzi określone skutki prawne. Na przykład wysokość odszkodowania z tytułu nie zawarcia umowy przyrzeczonej może być ustalona przez strony na dowolnym poziomie i często idzie w dziesiątki tysięcy złotych.

 

Firmy, które stosują w zatrudnieniu umowy przedwstępne dają kandydatowi sygnał, że traktują go poważnie. Pracownik może w obecnym miejscu pracy złożyć wypowiedzenie nie żyjąc w niepewności, czy aby nowy pracodawca nie wycofa się ze swoich planów wobec niego. Jest to szczególnie istotne przy dłuższych, trzymiesięcznych okresach wypowiedzenia, podczas którego wiele w firmie może się zmienić. Nowy pracodawca też czeka na nowego pracownika spokojnie, nie umawiając się pokątnie z innymi kandydatami. Podpisując więc umowę przedwstępna, kupujesz sobie tak naprawdę „święty spokój”.

 O różnicy pomiędzy umową przedwstępną a listem intencyjnym możesz przeczytać tutaj.

Skorzystaj z wyjątkowej okazji


"Rozmowa kwalifikacyjna, O czym nie wiedzą kandydaci do pracy, czyli sekrety rekrutujących ", wydanie drugie - Angelika Śniegocka - Wydawnictwo Helion
Zamów egzemplarz autorski książki z autografem i bonem rabatowym na sesje coachingu kariery z autorką
Tylko przez krótki czas, możesz stać się właścicielem autorskiego egzemplarza mojej książki, wraz ze spersonalizowanym autografem, bezpłatną wysyłką na terenie Polski i bonem w wysokości 100 zł na sesje coachingu kariery ze mną.

Dodaj komentarz