::. Sztuka networkingu

Czy słyszałeś o tym, że aby dotrzeć przez Internet do jakiejkolwiek osoby na świecie potrzebujesz tylko 6 kontaktów?

To bardzo dobra wiadomość dla tych, którzy szukają pracy – bo to oznacza, że możesz dotrzeć do osoby prowadzącej rekrutację w Twojej wymarzonej firmie. Dotrzeć i poprosić o rozmowę albo przynajmniej zapytać o najbliższe plany rekrutacyjne i przesłać swoją aplikację zanim zrobi to ktoś inny. 

Badacze z Columbia University przeprowadzili eksperyment mający potwierdzić teorię 6 kontaktów. Zaprosili przypadkowych uczestników, których zadaniem było  skontaktować się ze wskazaną nieznajomą osobą przez Internet. To co zostało im podane to imię, nazwisko, miejsce zamieszkania, zawód i wykształcenie.   

Wielu uczestników badania rozesłało maila z informacją o poszukiwanej osobie do przyjaciół i to czasami zadziałało. Ale Ci, którzy odnosili sukces w poszukiwaniach polegali na biznesowych powiązaniach. Zwrócili się z prośbą o pomoc do kogoś z tej samej branży i sieć powiązań została wprawiona w ruch.

Jak szukać pracy wykorzystując sieć powiązań?

  1. Ustal, gdzie chcesz pracować (2-3 firmy)
  2. Ustal na jakim stanowisku chcesz pracować i bądź w tym konkretny (będziesz  wyszukiwać po nazwie stanowiska konkretnych osób)
  3. Skontaktuj się z osobami ze swojej listy znajomych i kontaktów biznesowych i zapytaj czy  znają kogoś, kto: 
  •  ma kontakty z Twoja wymarzoną firmą
  • pracował dla Twojej wymarzonej firmy
  • pracował dla tej samej branży

Jeśli wiesz, kim jest przełożony zespołu, do którego miałbyś trafić, nie zawahaj się zapytać także o to konkretne nazwisko. A jeśli nie znasz nazwiska bezpośredniego szefa, użyj nazwisk ich przełożonych i podaj tyle szczegółów na ich temat ile możesz znaleźć w Internecie (takich jak uczelnia, którą kończyli, miasto rodzinne czy hobby jakie uprawiają).

Spróbuj więc wprawić machinę kontaktów w ruch, bo może ona otworzyć Ci drzwi do pokoju, w którym odbywa się rozmowa rekrutacyjna.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.