Wywiady telefoniczne są w dobie kryzysu i cięć budżetowych coraz bardziej popularną formą rekrutacji w firmach międzynarodowych.
Twoim celem na wywiadzie telefonicznym jest dostanie się na wywiad face-to-face. Nawet jeśli czujesz się na rozmowie rekrutacyjnej jak ryba w wodzie, wywiad przez telefon wymaga więcej umiejętności. Tak jak trudniej sprzedaje się przez telefon niż podczas osobistego spotkania – ile razy zdarzyło ci się coś kupić od telemarketera, a ile razy zostałeś skołowany przez sprzedawcę i kupiłeś coś, czego nigdy nie potrzebowałeś? – tak trudniej jest się „sprzedać” przez telefon.
Piszę także o tym w swojej książce „Rozmowa kwalifikacyjna – o czym nie wiedzą kandydaci do pracy czyli sekrety rekrutujących” – najważniejszą umiejętnością na rozmowie jest umieć postawić się na miejscu pracodawcy. To jest generalna zasada, od której nie ma odstępu bez względu na to, czy masz wywiad telefoniczny czy osobisty.
Wskazówki dotyczące zachowania podczas wywiadu telefonicznego znajdziesz poniżej. Niektóre mogą Ci się wydać oczywistością, ale i tak warto je przeczytać by o nich nie zapomnieć.
- Ciche otoczenie to podstawa – niech nikt Ci nie przeszkadza, gdy grasz o swoją karierę. Nigdy, przenigdy nie umawiaj się na wywiad w pracy! Jeśli nie masz możliwości ustalenia innego terminu rozmowy, wyjdź na ten czas z biura. Jeśli jesteś w domu, poproś domowników o wyrozumiałość i nie przeszkadzanie Ci w tym ważnym momencie. Wyłącz inne telefony.
- Przygotuj coś do pisania – na pewno będziesz chciał zapisać przekazywane Ci informacje na temat firmy czy zadań na stanowisku.
- Miej przed oczami swoje CV – będzie to niezwykle pomocne przy rozmowie, gdy zostaniesz poproszony o przedstawienie swoich osiągnięć i historii zawodowej. Zapisz sobie wcześniej pytania, jakie będziesz chciał zadać przyszłemu pracodawcy. Na tym etapie rekrutacji polecam, aby nie były to zbyt szczegółowe pytania, choć na pewno warto zadać 2-3.
- Miej przed sobą lusterko – ten prosty zabieg pozwoli Ci pamiętać o uśmiechu. Uśmiechaj się do siebie w lusterku. Wierz mi czy nie, słychać go będzie w Twoim głosie.
- Nie spiesz się z udzielaniem odpowiedzi – w przeciwnym wypadku będziesz brzmiał na zestresowanego. Jeśli masz wywiad w obcym języku, tym bardziej mów wolno, aby mieć pewność, że zostałeś dobrze zrozumiany. Jeśli pokonały Cię nerwy i odebrało Ci mowę, weź głęboki oddech, przeproś za zdenerwowanie i zacznij od początku. Nie pozwól by nerwy zbiły Cię z pantałyku dokumentnie.
- Uważnie słuchaj pytań zanim na nie odpowiesz. Odpowiadaj po chwili namysłu – sprawisz wrażenie osoby która zastanawia się zanim z czymś wypali. Nie tylko jesteś oceniany co mówisz, alei jak mówisz. Dlatego tak istotne jest by przemyśleć jakie wrażenie chcesz wywołać. Komunikuj się w sposób podobny do rozmówcy – gdy on posługuje się żargonem, Ty też go stosuj, jeśli jego język jest bardziej ogólny, również poruszaj się na tym poziomie ogólności.
- Podziękuj za poświęcony czas i zapytaj o następne etapy rekrutacji.
Wywiad telefoniczny jest na pewno trudniejszy od tego face-to-face, ale jeśli się do niego przygotujesz, Twój profesjonalizm będzie słychać także przez telefon.