Nie wszyscy kandydaci wiedzą, że dobre relacje z agencją rekrutacyjną mogą pomóc im zdobyć pracę. Oto przepis na udany mariaż kandydata z agencją rekrutacyjną.
- Wybierz 5 agencji rekrutacyjnych z Twojej okolicy i wyślij im swoje CV.
Przeglądając ogłoszenia z Twojej okolicy zobacz, jakie firmy rekrutacyjne pracują z największymi pracodawcami w regionie. Jeśli nie rekrutują w danej chwili na interesujące Cię stanowisko, prześlij do nich swoją aplikację wpisując w treść maila stanowisko, na które chcesz aplikować. Jest duża szansa, że rekrutujący zadzwoni do Ciebie gdy pojawi się wakat.
- Stwórz dobre CV.
Z CV powinno wynikać co umiesz i potrafisz. Jeśli wpiszesz tylko nazwę stanowiska „księgowa”, nie będzie z niego wynikało czym naprawdę się zajmowałaś i jak szeroki był zakres Twoich kompetencji. Jeśli masz osiągnięcia na swoim stanowisku, nie zapomnij o nich napisać w CV, powołując się na konkretne fakty i liczby.
- Prowadź ewidencję ogłoszeń, na które odpowiadałeś
Zapisuj gdzie, kiedy i do kogo wysłałeś swoją aplikację. Kopiuj także do osobnego foldera ogłoszenia, na jakie odpowiedziałeś. Często zdarza się, że kiedy jesteś zaproszony na rozmowę rekrutacyjną ogłoszenie zostaje zdjęte z sieci, nie masz już do niego dostępu, nie pamiętasz jakie były wymagania na danym stanowisku i czego możesz spodziewać się na rozmowie. Wysyłaj CV w wersji elektronicznej, wtedy masz pewność, że trafi do właściwej osoby i zostanie zarchiwizowane. Rekrutujący będzie też miał do niego łatwiejszy dostęp.
- Określ swoje oczekiwania
Nie oczekuj, że konsultant w agencji rekrutacyjnej zostanie Twoim doradcą zawodowym i będzie się zastanawiać na jakie stanowiska możesz aplikować. Ty sam masz wiedzieć, gdzie chcesz pracować i czego oczekujesz od swojej kariery zawodowej.
- Bądź pomocny
Jeśli możesz pomóc polecając kogoś do pracy na inne stanowisko, zrób to. Pomagając rekrutującemu, pomagasz także sobie. Zaciąga u Ciebie dług wdzięczności i kiedyś będzie chciał go spłacić.
- Proś o feedback i pracuj z nim
Po odrzuceniu Twojej kandydatury zawsze proś o feedback. Może nie zawsze go otrzymać, ale zawsze warto o niego poprosić. Wiesz wtedy na czym stoisz. Nie zakładaj, że znasz odpowiedź na pytanie dlaczego zostałeś odrzucony. Kandydaci najczęściej uważają, że chodzi o to, że nie mają doświadczenia albo mają za wysokie oczekiwania finansowe. Ale wielu z tych, którzy tak myślą tkwi w błędzie. Wolą tak sądzić, gdyż to jest bardziej bezpieczne dla ich ego, niż zapytać i dowiedzieć się prawdy.
Często jest tak, że kwalifikacje kandydata w połączeniu z ich oczekiwaniami finansowymi są przeszkodą w zatrudnieniu. A to nie znaczy, że kandydat jest za drogi, tylko że jest za drogi w stosunku do poziomu jaki sobą reprezentuje. Gdyby miał większe umiejętności, pracodawca gotów byłby tyle za nie zapłacić. Więc tak naprawdę nie chodzi tu o wynagrodzenie, ale za zwrot z inwestycji.
- Nie przeceniaj swoich merytorycznych umiejętności
Nie udawaj, że znasz się na programach IT czy znasz dobrze obcy język, jeśli nie jest to prawdą. Są to informacje, które łatwo można sprawdzić prostym testem.
- Podtrzymuj relacje
Raz na 3 miesiące wyślij swoje uaktualnione CV i zadzwoń, by zapytać o pojawiające się na rynku projekty. Pokażesz swoją determinację, która może przypomnieć rekrutującemu o Twoim istnieniu. W najgorszym wypadku powie Ci szczerze, dlaczego nie może czy nie chce rekomendować Cię w rekrutacjach do kolejnych pracodawców.
- Nie zmieniaj oczekiwań finansowych w trakcie procesu rekrutacyjnego
Niektórzy kandydaci żyją w błogiej nieświadomości, czy podane w agencji rekrutacyjnej oczekiwania finansowe są znane pracodawcy. Oczywiście, że tak i kandydaci, którzy je zmieniają wystawiają sobie jak najgorsze świadectwo. Stawiasz w niekorzystnym świetle nie tylko siebie, ale i konsultanta, który traci do Ciebie zaufanie i nie będzie chciał ryzykować z Tobą kontaktu po raz kolejny.
- Bądź fair
Nie stawiaj rekrutującego w kłopotliwej sytuacji. Jeśli zostałeś włączony do procesu rekrutacyjnego, nie wycofuj się w połowie drogi, lub co gorsza przed metą. To rekrutujący będzie się musiał z tego tłumaczyć przed pracodawcą. Jeśli jesteś osobą, na której nie można polegać, jest mała szansa na to by chciał zarekomendować Cię do kolejnego pracodawcy.
- Okaż zaufanie
Niektórzy kandydaci postrzegają rekrutujących jak psy cerbera, które strzegą wrót do ich wymarzonej pracy. Nic bardziej błędnego. Za usługi rekrutacyjne płacą pracodawcy, ale gdyby konsultanci ds. rekrutacji nie budowali relacji z kandydatami, nie mogliby skutecznie wykonywać swojej pracy. Tak jak każdy sprzedawca, zachwalają swój towar i naprawdę robią bardzo dużo by przedstawić rekomendowanych kandydatów w dobrym świetle. Będąc pracodawcą codziennie doświadczam tego, jak wiele robią dla kandydatów i uważam, że naprawdę możesz im ufać.
Prawda jest też taka, że im lepiej przygotujesz swoje CV tym bardziej ułatwisz im pracę i tym chętniej zarekomendują Cię przyszłemu pracodawcy.