::. Profesjonalne zdjęcie w CV czyli jakie?

Większość kandydatów już wie, że wymaganie aplikacji ze zdjęciem jest niezgodne z prawem. Dlaczego więc pracodawcy uparcie o to zdjęcie proszą? 

Z punktu widzenia rekrutującego, choć sama zdjęcia w życiorysie nie wymagam, to lubię zdjęcia w CV, bo ułatwiają rekrutację. CV ze zdjęciem łatwiej się zapamiętuje. Naukowcy dawno już odkryli, że lepiej przyswajamy treść gdy towarzyszy jej obraz. Poza tym uważam, że kandydaci z miłą twarzą nie powinni się jej wstydzić tylko wykorzystać ten atut w budowaniu pierwszego wrażenia. Nawet wbrew poprawności politycznej. I żeby była jasność nie mam tu na myśli pierwszorzędnej urody, ale tak po prostu sympatyczny wyraz twarzy zjednujący ludzi.

 Nawet Ci kandydaci, którzy zdjęcie wysyłają często nie doceniają jego roli. I wstawiają zdjęcia byle jakie. Najczęściej te, na których świetnie wyglądamy nie nadają się do tego by je zamieścić w CV. A więc fotka wycięta ze zdjęcia zrobionego w klubie nocnym, własnym ślubie czy na spacerze o zachodzie słońca nad morzem odpada. 

Podobnie jak ta zrobiona do dyplomu sprzed 10 lat. Fotografia w CV powinna być aktualna. Niektórzy określają aktualność fotografii w latach (rok albo dwa). Ja bardziej jestem skłonna zastosować kryterium rozsądku. Jeśli co pół roku zmieniasz kolor włosów, to każda fotografia na której nie można Cię rozpoznać jest zdezaktualizowana, choćby nawet była wykonana miesiąc temu. Z drugiej strony są tacy ludzie, którzy od 5 lat wyglądają tak samo i na stare zdjęcie mogą sobie bez problemu pozwolić. 

Świadomość kandydatów co do roli jaką odgrywa zdjęcie w budowaniu wizerunku jest już coraz większa. Większość zdjęć, które zamieszczają w CV nie zawiera już  kardynalnych błędów. Jednak wciąż otrzymuję od moich Czytelników pytania, z których wynika, że nie do końca rozumieją co się kryje za magicznym określeniem „profesjonalne zdjęcie w CV”. 

Bo dobre zdjęcie w CV rządzi się pewnymi regułami:

  • prezentuje twarz en face, ewentualnie górną część torsu
  • postawa do zdjęcia jest wyprostowana, broda lekko do góry
  • na twarzy gości uśmiech
  • jest wykonane na neutralnym, jednolitym tle
  • zdjęcie jest w dobrej jakości
  • kandydat jest odpowiednio ubrany: ciemną marynarkę warto rozświetlić koszulą w jasnym kolorze
  • kobietom uroku dodaje dyskretna i elegancka biżuteria, mężczyznom krawat w klasycznych i zdecydowanych kolorach (ale dopuszczalny jest także smart casual bez krawata)
  • faktura materiału najlepiej gdy jest gładka lub w duże wzory (warto natomiast unikać prążków i drobnej kratki) 

Oczywiście te wszystkie rady możesz wrzucić do kosza jeśli uprawiasz tzw. kreatywny zawód. Wtedy im bardziej oryginalnie się zaprezentujesz, tym bardziej zostaniesz zapamiętany. Jeśli kreatywność jest Twoim narzędziem pracy, zapomnij o tych radach i zrób sobie takie zdjęcie, które będzie już wizytówką Twojej fantazji i zarazem próbką Twoich możliwości.

A to co na zdjęciu najważniejsze to pogodny wyraz twarzy! Dlatego uśmiechnij się do siebie wewnętrznie – wtedy blask pojawi się w Twoich oczach.  Ten blask jest bezcenny i właśnie tego blasku poszukują pracodawcy!

 


Zaproszenie do Akademii Bogatego Człowieka


Zapraszam Cię do Akademii Bogatego CzłowiekaSkoro dotarłeś aż tutaj, zapraszam Cię do dokonania jeszcze jednego odkrycia. Za chwilę (jeszcze przed oficjalną premierą) otrzymasz link do naszego najnowszego projektu. Dzięki niemu znajdziesz odpowiedzi na pytania: jak mądrzej zarabiać, jak zdobyć lepszą pracę, jak awansować i dostać podwyżkę, jak odkryć i zrealizować własne pomysły na biznes, jak monetyzować swoją wiedzę, jak zacząć skutecznie inwestować i zarządzać zarobionymi pieniędzmi i co najważniejsze: jak prowadzić bogate życie.
Akademia Bogatego Człowieka, bo o niej piszę, to społeczność pozytywnych ludzi, którzy wierzą, że prowadzenie bogatego życia to wynik decyzji i konsekwentnego działania, a nie tylko ilości zarabianych pieniędzy. Ponieważ czytasz mojego bloga, z pewnością zależy Ci na tym aby więcej zarabiać, znaleźć pomysł na dochodowy biznes, zacząć inwestować i cieszyć się bogatym życiem.
W Akademii Bogatego Człowieka premiujemy ludzi potrafiących się zaangażować i podejmować szybkie decyzję. Dlatego też zapisz się na listę informacyjną AKADEMII BOGATEGO CZŁOWIEKA, jeszcze przed jej oficjalna premierą.

Tak, jestem zainteresowany Akademią Bogatego Człowieka


Dodaj komentarz

Pobierz Bezpłatny Kurs Na Temat Skutecznej Rekrutacji i...Daj Się Dobrze Zatrudnić

Email:
Imię:
Zgadzam się z polityką prywatnościGwarantuję Ci 100% prywatności. Wiadomości ode mnie otrzymuje już ponad 6700 osób.


* otrzymasz również dostęp do Biuletynu Dyrektora Personalnego oraz nagrań audio na temat budowania kariery