::. Profesjonalne zdjęcie w CV czyli jakie?

Większość kandydatów już wie, że wymaganie aplikacji ze zdjęciem jest niezgodne z prawem. Dlaczego więc pracodawcy uparcie o to zdjęcie proszą? 

Z punktu widzenia rekrutującego, choć sama zdjęcia w życiorysie nie wymagam, to lubię zdjęcia w CV, bo ułatwiają rekrutację. CV ze zdjęciem łatwiej się zapamiętuje. Naukowcy dawno już odkryli, że lepiej przyswajamy treść gdy towarzyszy jej obraz. Poza tym uważam, że kandydaci z miłą twarzą nie powinni się jej wstydzić tylko wykorzystać ten atut w budowaniu pierwszego wrażenia. Nawet wbrew poprawności politycznej. I żeby była jasność nie mam tu na myśli pierwszorzędnej urody, ale tak po prostu sympatyczny wyraz twarzy zjednujący ludzi.

 Nawet Ci kandydaci, którzy zdjęcie wysyłają często nie doceniają jego roli. I wstawiają zdjęcia byle jakie. Najczęściej te, na których świetnie wyglądamy nie nadają się do tego by je zamieścić w CV. A więc fotka wycięta ze zdjęcia zrobionego w klubie nocnym, własnym ślubie czy na spacerze o zachodzie słońca nad morzem odpada. 

Podobnie jak ta zrobiona do dyplomu sprzed 10 lat. Fotografia w CV powinna być aktualna. Niektórzy określają aktualność fotografii w latach (rok albo dwa). Ja bardziej jestem skłonna zastosować kryterium rozsądku. Jeśli co pół roku zmieniasz kolor włosów, to każda fotografia na której nie można Cię rozpoznać jest zdezaktualizowana, choćby nawet była wykonana miesiąc temu. Z drugiej strony są tacy ludzie, którzy od 5 lat wyglądają tak samo i na stare zdjęcie mogą sobie bez problemu pozwolić. 

Świadomość kandydatów co do roli jaką odgrywa zdjęcie w budowaniu wizerunku jest już coraz większa. Większość zdjęć, które zamieszczają w CV nie zawiera już  kardynalnych błędów. Jednak wciąż otrzymuję od moich Czytelników pytania, z których wynika, że nie do końca rozumieją co się kryje za magicznym określeniem „profesjonalne zdjęcie w CV”. 

Bo dobre zdjęcie w CV rządzi się pewnymi regułami:

  • prezentuje twarz en face, ewentualnie górną część torsu
  • postawa do zdjęcia jest wyprostowana, broda lekko do góry
  • na twarzy gości uśmiech
  • jest wykonane na neutralnym, jednolitym tle
  • zdjęcie jest w dobrej jakości
  • kandydat jest odpowiednio ubrany: ciemną marynarkę warto rozświetlić koszulą w jasnym kolorze
  • kobietom uroku dodaje dyskretna i elegancka biżuteria, mężczyznom krawat w klasycznych i zdecydowanych kolorach (ale dopuszczalny jest także smart casual bez krawata)
  • faktura materiału najlepiej gdy jest gładka lub w duże wzory (warto natomiast unikać prążków i drobnej kratki) 

Oczywiście te wszystkie rady możesz wrzucić do kosza jeśli uprawiasz tzw. kreatywny zawód. Wtedy im bardziej oryginalnie się zaprezentujesz, tym bardziej zostaniesz zapamiętany. Jeśli kreatywność jest Twoim narzędziem pracy, zapomnij o tych radach i zrób sobie takie zdjęcie, które będzie już wizytówką Twojej fantazji i zarazem próbką Twoich możliwości.

A to co na zdjęciu najważniejsze to pogodny wyraz twarzy! Dlatego uśmiechnij się do siebie wewnętrznie – wtedy blask pojawi się w Twoich oczach.  Ten blask jest bezcenny i właśnie tego blasku poszukują pracodawcy!

 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.