::. O czym pamiętać pisząc LM?

Większość błędów w pisaniu CV i listu motywacyjnego wynika z tego, że osoby poszukujące pracy nie starają się wejść w buty rekrutującego. Dlatego wielu rekruterów nie czyta listów motywacyjnych, inni tylko skanują je wzrokiem. 

Najlepszy sposób na napisanie dobrego listu motywacyjnego bierze się z pomysłu, by wyobrazić sobie siebie w roli rekrutującego, który każdego dnia musi przedrzeć się przez gąszcz aplikacji. Co chciałaby przeczytać ta osoba w liście motywacyjnym aby nie uznała czasu poświęconego na jego czytanie za stracony? Jak zachęcić ją do przeczytania Twojego listu? 

Oto kilka wskazówek:

Określ wyraźnie na jakie stanowisko aplikujesz.

„W odpowiedzi na Państwa ogłoszenie chciałbym zgłosić swoją kandydaturę”. Jeśli firma ma kilka ogłoszeń z wolnymi wakatami, nikt nie będzie zastanawiać się na jakie stanowisko aplikujesz.  

Ustal czego poszukuje rekrutujący i wyjdź mu naprzeciw.

Przeczytaj uważnie ogłoszenie o pracę i odnieś się do wszystkich oczekiwań pracodawcy. List motywacyjny powinien w piękny sposób połączyć Twoje doświadczenie z oczekiwaniami stanowiska pracy. To po to właśnie eksperci radzą, by pisać list motywacyjny do konkretnego pracodawcy, a nie korzystać z gotowców. Wyjście naprzeciw oczekiwaniom oznacza także unikanie pisania nie na temat, co jest tak charakterystyczne dla ogólnych listów motywacyjnych, w których kandydaci piszą o wszystkim i wysyłają wszędzie taki sam list motywacyjny.

Pisz krótko i na temat.  

Długie listy nie tylko długo się czyta, ale także trudno na nich utrzymać uwagę czytającego. Zwykle też są źle sformatowane, przez co ciężko się czytają i wręcz zniechęcają do czytania zamiast zachęcać.

Nie powtarzaj informacji z CV.

List motywacyjny ma przede wszystkim ujawnić Twoją motywację do pracy oraz odpowiedzieć na pytania rekrutującego, które mogą pojawić się po lekturze CV. Nie pisz tego samego co w CV, bo marnujesz tylko czas czytającego. Twoja aplikacja nie będzie bardziej przekonująca przez to, że powtórzysz informacje dwa razy. W CV przedstawiasz zajmowane stanowiska oraz zakres obowiązków, ale to właśnie list motywacyjny pokazuje wprost jak Twoje umiejętności wpisują się w oczekiwania pracodawcy.

Bądź pozytywny.

Utrzymuj list w pozytywnym tonie. Powstrzymaj się od sarkazmu nawet jeśli poprzednia firma nie obeszła się z Tobą dobrze. Unikaj jednak pustego przechwalania się. Wszystko o czym piszesz w swoim liście motywacyjnym powinno być poparte argumentami – Twoim doświadczeniem.

Pisz prostym językiem.

Im prościej, tym lepiej. Szybciej wtedy czyta się Twój list i rekrutującemu łatwiej odczytać Twoje intencje, co zwiększa Twoje szanse na zaproszenie na rozmowę.  

Przeczytaj list motywacyjny po kilku godzinach jeszcze raz.

Będziesz zaskoczony ile zdań poprawisz i ile błędów dostrzeżesz.

Daj list do przeczytania zaufanej osobie.

Da Ci kilka cennych wskazówek i wyłapie ostatnie błędy.

Życzę Ci więc lekkiego pióra. Jeśli go nie czujesz, przełóz pisanie listu motywacyjnego na inny dzień lub zrezygnuj z pisania w ogóle.

 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.