::. O czym pamiętać pisząc LM?

Większość błędów w pisaniu CV i listu motywacyjnego wynika z tego, że osoby poszukujące pracy nie starają się wejść w buty rekrutującego. Dlatego wielu rekruterów nie czyta listów motywacyjnych, inni tylko skanują je wzrokiem. 

Najlepszy sposób na napisanie dobrego listu motywacyjnego bierze się z pomysłu, by wyobrazić sobie siebie w roli rekrutującego, który każdego dnia musi przedrzeć się przez gąszcz aplikacji. Co chciałaby przeczytać ta osoba w liście motywacyjnym aby nie uznała czasu poświęconego na jego czytanie za stracony? Jak zachęcić ją do przeczytania Twojego listu? 

Oto kilka wskazówek:

Określ wyraźnie na jakie stanowisko aplikujesz.

„W odpowiedzi na Państwa ogłoszenie chciałbym zgłosić swoją kandydaturę”. Jeśli firma ma kilka ogłoszeń z wolnymi wakatami, nikt nie będzie zastanawiać się na jakie stanowisko aplikujesz.  

Ustal czego poszukuje rekrutujący i wyjdź mu naprzeciw.

Przeczytaj uważnie ogłoszenie o pracę i odnieś się do wszystkich oczekiwań pracodawcy. List motywacyjny powinien w piękny sposób połączyć Twoje doświadczenie z oczekiwaniami stanowiska pracy. To po to właśnie eksperci radzą, by pisać list motywacyjny do konkretnego pracodawcy, a nie korzystać z gotowców. Wyjście naprzeciw oczekiwaniom oznacza także unikanie pisania nie na temat, co jest tak charakterystyczne dla ogólnych listów motywacyjnych, w których kandydaci piszą o wszystkim i wysyłają wszędzie taki sam list motywacyjny.

Pisz krótko i na temat.  

Długie listy nie tylko długo się czyta, ale także trudno na nich utrzymać uwagę czytającego. Zwykle też są źle sformatowane, przez co ciężko się czytają i wręcz zniechęcają do czytania zamiast zachęcać.

Nie powtarzaj informacji z CV.

List motywacyjny ma przede wszystkim ujawnić Twoją motywację do pracy oraz odpowiedzieć na pytania rekrutującego, które mogą pojawić się po lekturze CV. Nie pisz tego samego co w CV, bo marnujesz tylko czas czytającego. Twoja aplikacja nie będzie bardziej przekonująca przez to, że powtórzysz informacje dwa razy. W CV przedstawiasz zajmowane stanowiska oraz zakres obowiązków, ale to właśnie list motywacyjny pokazuje wprost jak Twoje umiejętności wpisują się w oczekiwania pracodawcy.

Bądź pozytywny.

Utrzymuj list w pozytywnym tonie. Powstrzymaj się od sarkazmu nawet jeśli poprzednia firma nie obeszła się z Tobą dobrze. Unikaj jednak pustego przechwalania się. Wszystko o czym piszesz w swoim liście motywacyjnym powinno być poparte argumentami – Twoim doświadczeniem.

Pisz prostym językiem.

Im prościej, tym lepiej. Szybciej wtedy czyta się Twój list i rekrutującemu łatwiej odczytać Twoje intencje, co zwiększa Twoje szanse na zaproszenie na rozmowę.  

Przeczytaj list motywacyjny po kilku godzinach jeszcze raz.

Będziesz zaskoczony ile zdań poprawisz i ile błędów dostrzeżesz.

Daj list do przeczytania zaufanej osobie.

Da Ci kilka cennych wskazówek i wyłapie ostatnie błędy.

Życzę Ci więc lekkiego pióra. Jeśli go nie czujesz, przełóz pisanie listu motywacyjnego na inny dzień lub zrezygnuj z pisania w ogóle.

 


Zaproszenie do Akademii Bogatego Człowieka


Zapraszam Cię do Akademii Bogatego CzłowiekaSkoro dotarłeś aż tutaj, zapraszam Cię do dokonania jeszcze jednego odkrycia. Za chwilę (jeszcze przed oficjalną premierą) otrzymasz link do naszego najnowszego projektu. Dzięki niemu znajdziesz odpowiedzi na pytania: jak mądrzej zarabiać, jak zdobyć lepszą pracę, jak awansować i dostać podwyżkę, jak odkryć i zrealizować własne pomysły na biznes, jak monetyzować swoją wiedzę, jak zacząć skutecznie inwestować i zarządzać zarobionymi pieniędzmi i co najważniejsze: jak prowadzić bogate życie.
Akademia Bogatego Człowieka, bo o niej piszę, to społeczność pozytywnych ludzi, którzy wierzą, że prowadzenie bogatego życia to wynik decyzji i konsekwentnego działania, a nie tylko ilości zarabianych pieniędzy. Ponieważ czytasz mojego bloga, z pewnością zależy Ci na tym aby więcej zarabiać, znaleźć pomysł na dochodowy biznes, zacząć inwestować i cieszyć się bogatym życiem.
W Akademii Bogatego Człowieka premiujemy ludzi potrafiących się zaangażować i podejmować szybkie decyzję. Dlatego też zapisz się na listę informacyjną AKADEMII BOGATEGO CZŁOWIEKA, jeszcze przed jej oficjalna premierą.

Tak, jestem zainteresowany Akademią Bogatego Człowieka


Dodaj komentarz

Pobierz Bezpłatny Kurs Na Temat Skutecznej Rekrutacji i...Daj Się Dobrze Zatrudnić

Email:
Imię:
Zgadzam się z polityką prywatnościGwarantuję Ci 100% prywatności. Wiadomości ode mnie otrzymuje już ponad 6700 osób.


* otrzymasz również dostęp do Biuletynu Dyrektora Personalnego oraz nagrań audio na temat budowania kariery