Jesteś zielony, czerwony czy niebieski? – Czy Structogram® naprawdę działa?

Structogram – trójkolorowy mózg

Każdy z nas ma jakieś talenty i jest w czymś dobry. Jedni potrafią porozumieć się z każdym, inni w mig rozgryzają trudne wykresy, jeszcze inni są urodzonymi przywódcami i potrafią pociągnąć za sobą innych. Czy istnieje skuteczna metoda, która pozwala na odkrycie swoich mocnych stron? Tak  – nazywa się Structogram®.

Często słyszę narzekania pracowników, którzy marzą o dynamicznej pracy, a z różnych powodów zmuszeni są do siedzenia za biurkiem. Jeszcze inni chętnie pogrążyliby się w tabelkach, gdyby nie to, że praca zmusza ich do ciągłych rozmów telefonicznych. Prowadzi to do stresu i poczucia niespełnienia u pracowników, a ich szefów przyprawia o ból głowy ( ten ból głowy znam z doświadczenia, bo sama zarządzam zespołem).

Czy wiesz, która część Twojego mózgu jest dominująca? Jaką masz biostrukturę? Jaki typ zadań preferujesz? Jesteś czerwony, zielony czy niebieski?
Na przykład „zieloni” – im bardziej wyrazisty u kogoś ten kolor, tym bardziej będzie dążyć do bliskości z ludźmi, współodczuwać i cieszyć się sympatią innych. Sposób myślenia i działania zielonych opiera się na wyczuciu, intuicji i fantazji – niewiele tu miejsca na tabelki i wykresy. W przeciwieństwie do „niebieskich”, którzy na spotkaniach często są przed czasem, „zieloni” mogą mieć tendencje do spóźnień.

Co innego „niebiescy” – to osoby, które przyjmują raczej zdystansowaną postawę wobec innych, trudno się do nich zbliżyć. Wolą komunikować się pisząc maile niż dzwoniąc do kogoś. To pozwala im nie tylko zachować tak upragniony dystans, ale także odpowiednio dobrać słowa. „Niebiescy” bowiem to perfekcjoniści – starają się dokładnie przewidzieć konsekwencje swoich działań, nie lubią podejmować ryzyka. Świetnie analizują liczby, fakty, definicje, są mistrzami logicznej argumentacji. Cenią sobie systematyczność, punktualność i uporządkowanie.

Z kolei osoby z dominantą „czerwonego” od razu są widoczni wśród innych. W zespołach przewodzą, podejmują rywalizację. Są pragmatyczni – szybko rozpoznają jakie działanie należy podjąć w danej sytuacji, nie boją się improwizacji. W naturalny sposób budują swój autorytet, potrafią pociągnąć ludzi za sobą. Ale też uderzyć pięścią w stół, pokazać innym gdzie jest ich miejsce. Są aktywni, dynamiczni, impulsywni, żyją chwilą.

Poszczególne części mózgu odpowiedzialne są także za orientację w czasie, stosunek do niego. Pień mózgu zarządza przeszłością, więc „zieloni” działają w oparciu o doświadczenie, polegają na tym co znane i raczej nie lubią zmian. Międzymózgowie to teraźniejszość – to dlatego „czerwoni” reagują żywo na bodźce, żyją tu i teraz. Kresomózgowie zarządza przyszłością, a więc „niebiescy” żyją wizją, podążają za postępem, opracowują precyzyjne plany i dokładnie planują swoje działania.

Nie odkryję tu niczego nowego – każdy z nas jest inny. Są jednak sposoby na poznanie innych ludzi a tym samym na dużo łatwiejsze porozumiewanie się z nimi. I tym sposobem jest Structogram®.  Structogram® odzwierciedla podstawową strukturę danej osoby (biostrukturę). Nie jest to test psychologiczny (choć tak może wyglądać na pierwszy rzut oka), a raczej niewartościująca metoda określenia indywidualnej, genetycznie ukształtowanej podstawowej struktury osobowości i zachowania osoby.

Szczególnymi zaletami Structogramu® są jego prostota, szybkość i czytelność wyników. Structogram® to łatwa i bezpośrednia metoda przekazywania umiejętności poznania siebie i innych.

Dlaczego warto poznać swój Structogram®?

Po pierwsze – zamiast pochopnie ulegać stereotypom warto spojrzeć na swój „trójkolorowy” obraz całościowo. W Structogramie® ważny jest nie tylko główny „kolor”, ale również to w jakich proporcjach występują dwa pozostałe. Sam test polega na intuicyjnej odpowiedzi na 10 pytań. Brzmi banalnie? Zapewniam,  że tak nie jest.  Odpowiedzi zapisywane są w specjalnym szablonie, z którego dowiadujesz się, ile z 36 punktów przypada na „czerwony”, ile na „zielony” a ile na „niebieski” kolor. Po badaniu wspólnie dokonywana jest analiza wyników. Właśnie wtedy zazwyczaj uczestnicy dokonują największej ilości „odkryć”. Warto pamiętać, by wyniki dla swojej biostruktury analizować kompleksowo. Wiele osób mówi, że takie spojrzenie w głąb siebie pomaga w zrozumieniu siebie, innych, sprzyja poprawie relacji w pracy czy podjęciu decyzji co do dalszej drogi zawodowej.

Po drugie Structogram® pozwala zrozumieć do których zadań jesteś stworzony, a do których nie. Niektóre Twoje aspekty osobowości są biochemicznie po prostu słabiej rozwinięte.

Co ważne, Structogram® nie próbuje Cię zmienić. Chodzi o to, by dostrzec własne atuty i umieć z nich skorzystać. Nie zmuszać się do działań zaprzeczających Twojej naturze, bo wtedy najczęściej jest w życiu ciężko, stresująco i „pod górkę”. Nie można stać się na siłę kimś, kim się nie jest. Kiedy próbujemy grać kogoś innego niż jesteśmy, wymuszamy coś na sobie i nie realizujemy swojego naturalnego potencjału.

Dzięki znajomości swojej biostruktury możesz wiele zmienić w relacjach i komunikacji z innymi. I tak na przykład przygotowując się do rozmowy z osobą z dominantą niebieską warto drobiazgowo przygotować się merytorycznie i w zanadrzu mieć logiczne argumenty. Osobę „zieloną” można natomiast przekonać do siebie serdecznym gestem. Rozmawiając z kimś „czerwonym” zwracaj uwagę na to, by szybko przejść do rzeczy –  w przeciwnym wypadku zacznie Ci przerywać i stracisz kontrolę nad rozmową.

Dobrze jest mieć świadomość, że różnimy się pomiędzy sobą. Ale też, że nie ma lepszej czy gorszej biostruktury. Chodzi o to, żeby działać w zgodzie z własną naturą i szanować naturę innych – nawet jeśli mają inaczej. Wtedy życie staje się dużo prostsze.

Opracowano na podstawie materiałów ze strony Structogramu.pl.

Skorzystaj z wyjątkowej okazji


"Rozmowa kwalifikacyjna, O czym nie wiedzą kandydaci do pracy, czyli sekrety rekrutujących ", wydanie drugie - Angelika Śniegocka - Wydawnictwo Helion
Zamów egzemplarz autorski książki z autografem i bonem rabatowym na sesje coachingu kariery z autorką
Tylko przez krótki czas, możesz stać się właścicielem autorskiego egzemplarza mojej książki, wraz ze spersonalizowanym autografem, bezpłatną wysyłką na terenie Polski i bonem w wysokości 100 zł na sesje coachingu kariery ze mną.

3 thoughts on “Jesteś zielony, czerwony czy niebieski? – Czy Structogram® naprawdę działa?

 • at
  Permalink

  Ja jestem chyba gdzieś tam po środku, zauważyłem u siebie cechy 3 typów osobowości. Mam tendencje do nie podejmowania ryzyka jak „niebieski” chociaż czasem je podejmuję pod wpływem emocji, jak „czerwony” i chyba jednak dążę do kontaktu z ludźmi, jak „zielony”. Jednak myślę, że najbliżej mi jest chyba do „zielonego”.

  Reply
 • at
  Permalink

  Wydaje mi się, że podział na 3 frakcje jest dość skąpy. O wiele bardziej przemawia do mnie podział osobowości MBTI – wyróżniają 16 osobowości. Powiedziałabym, że zieloni to typowi ekstrawertycy, niebiescy – charaktery „SP”, czerwoni – może „T”? A gdzie pozostałe odcienie? Pozdrawiam:)

  Reply
  • at
   Permalink

   Im prościej tym lepiej:) Chodzi poza tym o główną życiową motywację, poza tym jest jeszcze kolor uzupełniający. Tak więc nie jest tak, że są 3 typy osobowości i tyle.

   Reply

Dodaj komentarz