::. Jestem w dwóch procesach rekrutacji

 „Jestem w dwóch procesach rekrutacji i nie wiem co mam zrobić!” – często dostaję takie maile. Czasem zdarza się, że miesiącami nie otrzymujesz żadnej odpowiedzi na swoje CV, a potem przychodzi przysłowiowa klęska urodzaju i bierzesz udział w dwóch procesach rekrutacyjnych na raz. W jednej firmie proces rekrutacji jest bardzo pilny i jest duża presja, by obsadzić wakat jak najszybciej. W drugiej nie czuć pośpiechu w rekrutacji. Zależy Ci bardziej na  pracy w tej drugiej firmie, a spodziewasz się, że otrzymasz propozycję zatrudnienia z pierwszej. Jak rozegrać tą kwestię? Czy informować w ogóle drugą firmę, że jesteś już w innym procesie rekrutacyjnym?

Moim zdaniem tak, ale umiejętnie. Na pewno nie warto stawiać rekrutującego pod murem wyznaczając mu termin do złożenia Ci oferty pracy. Jeśli masz do czynienia z firmą, która dopiero rozpoczęła proces selekcji kandydatów, presja czasu może wywrzeć przeciwny efekt od zamierzonego. Jest mała szansa abyś przyspieszył w ten sposób przedstawienie Ci oferty pracy. Prawdopodobnie nie jesteś jedynym kandydatem i rekrutujący będą chcieli spotkać się także z innymi. To może potrwać nawet kilka tygodni. 

Gdy otrzymasz ofertę zatrudnienia od pierwszego pracodawcy możesz poprosić o kilka dni do namysłu. Jest to jakieś wyjście z sytuacji, ale wahający się kandydat zawsze pozostawia dużo wątpliwości co do swojej motywacji do pracy. Jeśli pracodawcy szybko zależy na zatrudnieniu kandydata, nie zawsze będzie gotowy by dać Ci dużo czasu na podjęcie decyzji. W praktyce można prosić o 2-3 dni do namysłu, ale nie tydzień, chyba że Twoja pozycja na rynku pracy jest naprawdę wyjątkowa. Żaden pracodawca nie lubi być drugim wyborem. 

Z pragmatycznego punktu widzenia lepszy wróbel w garści niż sroka na dachu. Pójście za pewną ofertą pracy daje największy komfort. 

Bez względu na wynik rekrutacji i to na jaką ofertę się zdecydujesz, to jak rozegrasz tą sytuację może mieć istotne znaczenie dla Twojej dalszej kariery. Nigdy nie wiesz przecież, kiedy i przy jakiej okazji spotkasz rekrutującego następnym razem, dlatego zadbaj o to by pozostawić po sobie dobre wrażenie.

 

 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.