Pytacie mnie często o to co zrobić, aby przykuć uwagę rekrutującego do swojej aplikacji.
Proponuję Ci, abyś zamiast skupiać się formie swojego cv popracował nad jego treścią.
Wciąż najłatwiej i najskuteczniej konkuruje się treścią CV, z uwagi na … brak konkurencji.
Z mojej perspektywy osoby rekrutującej już wiele lat mogę powiedzieć, że otrzymuję wciąć dużo CV, które nie podają wystarczających informacji a ich autorzy nie są zapraszani na rozmowy. Jeśli mam do wyboru kilkanaście aplikacji, w pierwszym rzędzie kontaktuje się z tymi osobami, których szczegółowy opis doświadczenia daje duże szanse na to że najlepiej spełniają wymagania zawarte w ogłoszeniu.
Najczęściej pomijaną informacją jest zakres obowiązków na stanowisku pracy. Z samej nazwy stanowiska często niewiele wynika. Nazwy stanowisk mnożą się jak grzyby po deszczu i trudno z nich czasem wywnioskować kto czym się zajmował. Dlatego tak ważne jest by dostarczyć w swoim CV szczegółowych informacji na temat przebiegu swojej kariery.
Druga niedoceniania kwestia to język. Znajomość języka formułowana jest mało precyzyjnie. Oprócz takich informacji jak podstawowa znajomość języka, dobra, czy bardzo dobra pojawiają się określenia takie jak komunikatywna czy średnia znajomość języka. Powiem szczerze, że taki opis rekrutującemu niewiele daje i trudno jest mu czasem podjąć trafną decyzję o tym, czy warto zapraszać danego kandydata na rozmowę, zwłaszcza gdy ma się szereg innych kandydatów do dyspozycji. Jeśli więc język nie jest Twoją mocną stroną, wpisz tutaj dodatkowe informacje – zróżnicuj ocenę w zależności od tego czy chodzi o mówienie, pisanie czy rozumienie. Zwiększysz w ten sposób swoje szanse na zaproszenie na rozmowę bardziej niż wtedy gdy zaniżasz ogólną ocenę znajomości języka, bo na przykład boisz się w nim rozmawiać.
Ostatni często pojawiający się błąd w życiorysie to brak odniesienia do konkretnego stanowiska pracy. Rekrutujący szuka kandydata, który spełnia wymagania konkretnego stanowiska pracy. Jeśli odpowiadasz hurtowo na 20 ogłoszeń o pracę, to Twój życiorys jest tzw. uniwersalny. Jest więc duża szansa na to, że nie ma w nim odpowiedzi na ważne pytania, które zadaje sobie osoba przeglądająca wszystkie aplikacje. Dlatego tak ważne jest, aby dostosować swój życiorys do konkretnej oferty pracy.
Podsumowując – chcąc wyróżnić swoje CV, skup się nie tyle na jego formie graficznej, co merytorycznej. Zadbaj o to, aby dostarczał on osobie rekrutującej jak najwięcej informacji. Wtedy Twoje szanse na zaproszenie na rozmowę dramatycznie wzrosną.
Czego oczywiście serdecznie Ci życzę.