::. Jak odmówić przyjęcia oferty pracy?

Czytelniczka bloga zdała mi ciekawe pytanie:

Pani Angeliko,
biorąc pod uwagę Pani bogate doświadczenie trenerskie w obszarze HR mam do Pani pytanie dot. zachowania kandydata już po rozmowie rekrutacyjnej. Nie znalazłam na nie odpowiedzi na forach, więc jeśli mogę prosić Panią o radę, to będę wdzięczna. Otóż, uczestniczyłam w rozmowie rekrutacyjnej z bardzo miłą Panią menedżer – ewentualną moją przyszłą przełożoną, rozmowa była niestresująca i nawet nie wiem kiedy minęła. Po tej rozmowie miałam inną rozmowę o pracę w innej firmie i prawdopodobnie wybiorę tę drugą propozycję.
Mam dać odpowiedź pierwszej Pani menedżer co do mojej decyzji, ale powiem szczerze nie byłam w takiej sytuacji i nie wiem jak to zrobić, jakich konkretnie słów użyć, by nikogo nie urazić i tak, by „nie spalić za sobą mostów”? Czy może powinnam powiedzieć wprost, że dostałam inną propozycję pracy?

Magdo,
kiedy czytałam Twoje pytanie nasunęła mi się analogia do wyboru pomiędzy dwoma narzeczonymi – raczej żaden nie chciałby się dowiedzieć, że nie został wybrany bo pojawił się lepszy model na horyzoncie:)

Gdybym to ja miała odmówić złożonej propozycji zatrudnienia skupiłabym się w swojej argumentacji na tych elementach stosunku pracy, które nie do końca spełniają moje oczekiwania (zakładając, że nie jest to tylko wynagrodzenie), więc nie mogłabym z pełną odpowiedzialnością długoterminowo zaangażować się w pracę dla tej firmy. Na pewno podkreśliłabym też atrakcyjność tej oferty i podziękowała za zaufanie, jakim mnie obdarzono składając ofertę.

Rozumiem, że masz już na piśmie ofertę pracy z drugiej firmy a nie jest to tylko bliżej nieokreślona obietnica zatrudnienia. Znane mi są przypadki, gdy kandydaci przebierający pomiędzy ofertami zostawali bez żadnej pracy.

Zachęcam Cię, abyś kierując się wyborem oferty wzięła pod uwagę nie tylko wynagrodzenie, ale też wartość dodaną do niego. Piszę o tym tutaj. Jeśli dobrze rozmawiało Ci się z przyszła przełożoną, to jest to 80% sukcesu w przyszłej pracy, dlatego rozważ ponownie wszystkie za i przeciw.

Mam nadzieję, że Ci pomogłam.

Angelika Śniegocka


Zaproszenie do Akademii Bogatego Człowieka


Zapraszam Cię do Akademii Bogatego CzłowiekaSkoro dotarłeś aż tutaj, zapraszam Cię do dokonania jeszcze jednego odkrycia. Za chwilę (jeszcze przed oficjalną premierą) otrzymasz link do naszego najnowszego projektu. Dzięki niemu znajdziesz odpowiedzi na pytania: jak mądrzej zarabiać, jak zdobyć lepszą pracę, jak awansować i dostać podwyżkę, jak odkryć i zrealizować własne pomysły na biznes, jak monetyzować swoją wiedzę, jak zacząć skutecznie inwestować i zarządzać zarobionymi pieniędzmi i co najważniejsze: jak prowadzić bogate życie.
Akademia Bogatego Człowieka, bo o niej piszę, to społeczność pozytywnych ludzi, którzy wierzą, że prowadzenie bogatego życia to wynik decyzji i konsekwentnego działania, a nie tylko ilości zarabianych pieniędzy. Ponieważ czytasz mojego bloga, z pewnością zależy Ci na tym aby więcej zarabiać, znaleźć pomysł na dochodowy biznes, zacząć inwestować i cieszyć się bogatym życiem.
W Akademii Bogatego Człowieka premiujemy ludzi potrafiących się zaangażować i podejmować szybkie decyzję. Dlatego też zapisz się na listę informacyjną AKADEMII BOGATEGO CZŁOWIEKA, jeszcze przed jej oficjalna premierą.

Tak, jestem zainteresowany Akademią Bogatego Człowieka


2 thoughts on “::. Jak odmówić przyjęcia oferty pracy?

 • at
  Permalink

  Joanno,
  tu i ówdzie przejawiają się Twoje kontrowersyjne komentarze. Zakładam, że skoro czytasz mojego bloga to wchodzisz tu po to, aby się czegoś nauczyć? Skoro działałaś do tej pory na swój sposób i jak widać nie przyniosło to efektu, to pozwól sobie słuchać starszych od siebie i nauczyć się czegoś nowego, co może odmieni Twoją sytuację życiową.
  To zdecydowanie lepsze niż uparcie tkwić przy swoich przekonaniach. Trochę pokory…

  Pozdrawiam.

  Reply
 • at
  Permalink

  Joanno, zwróciłam się do Ciebie po imieniu, bo w internecie to powszechnie obowiązująca forma. Do wszystkich w ten sposób się zwracam, czy to w mailach czy na blogu.

  Reply

Dodaj komentarz

Pobierz Bezpłatny Kurs Na Temat Skutecznej Rekrutacji i...Daj Się Dobrze Zatrudnić

Email:
Imię:
Zgadzam się z polityką prywatnościGwarantuję Ci 100% prywatności. Wiadomości ode mnie otrzymuje już ponad 6700 osób.


* otrzymasz również dostęp do Biuletynu Dyrektora Personalnego oraz nagrań audio na temat budowania kariery