::. Ile Pani teraz zarabia?

Takie pytanie na rozmowie rekrutacyjnej może Cię zaskoczyć. Mnie zaskoczyło. Raz w swojej karierze zostałam o to zapytana podczas wywiadu telefonicznego. W sumie nie powinnam być zaskoczona, bo firma executive search realizująca tamten projekt rekrutacyjny była z USA, gdzie takie pytania nikogo nie dziwią. Ciekawi się czy i jak odpowiedziałam na to pytanie?

No właśnie, czy warto odpowiadać na to pytanie? W USA prośba o przedstawienie „salary history” czyli dokumentu pokazującego historię zarobków nie szokuje. Daje to niewątpliwie przewagę przyszłemu pracodawcy w zaproponowaniu wynagrodzenia, które będzie zbliżone do obecnego i sprawi, że nie będzie musiał przepłacać żadnej gwiazdy, czy też pseudo-gwiazdy.

Samo pytanie budzi w kandydacie mieszane uczucia, bo rodzi dodatkowe pytania, na które trzeba znać odpowiedź: jeśli zarabiam kwotę X, to dobrze czy do chrzanu? Dużo czy mało? Co pomyśli sobie o mnie druga strona?

Niektórzy chcąc uniknąć odpowiedzi wspominają o klauzuli w umowie o pracę zakazującej ujawniania tej informacji albo odpowiadają, że ich płaca oscyluje wokół mediany na tym stanowisku.

Ale nie wszyscy rekrutujący dają się tak łatwo zbyć i czekają na konkretną kwotę.

Dlatego warto przygotować się do takiej rozmowy i sprawdzić badania płacowe, by móc powołać się na rynkową kwotę wynagrodzenia. Bo z pensją jest tak jak z mieszkaniem – zawsze jest za mała. Dlatego większość z nas, bez względu na to czy zarabia 2 000 zł czy 20 000 zł na miesiąc, uważa, że zarabia za mało w stosunku do zakresu odpowiedzialności. Nie możesz więc polegać wyłącznie na samym tylko „wrażeniu” co do rynkowości swojej pensji. Zamiast domyślać się – zweryfikuj.

Możesz się dzięki temu dowiedzieć, że zarabiasz dużo, ale z jakiś powodów chcesz zmienić pracę nawet za niższą stawkę. Albo nie pracujesz od kilku miesięcy i zależy Ci, by podjąć zatrudnienie nawet poniżej swoich ostatnich zarobków. Wspominając wtedy o swoim ostatnim wynagrodzeniu przyznaj, że było z górnej półki i zapewnij, że jesteś przygotowany by zaakceptować niższy poziom. Podkreśl korzyści, jakie widzisz w nowej firmie, które Ci to zrekompensują.

Warto wspomnieć tutaj o jednej obiekcji. Czasem handlowcy mają wątpliwości, czy pod pretekstem rekrutacji firmy nie gromadzą poufnych danych na temat wynagrodzeń swoich konkurentów. Oczywiście, może się tak zdarzyć i musisz na własną rękę  oszacować to ryzyko. I podjąć decyzję na ile chcesz i możesz o tym rozmawiać.

A teraz rozwiązanie zagadki z początku tego wpisu – co odpowiedziałam konsultantce? Powołując się na klauzulę poufności wynagrodzenia zawartej w umowie podałam widełki w jakich mieści się moje wynagrodzenie, z zaokrągleniem w górę;-) I co usłyszałam w odpowiedzi? „A to spokojnie, mieści się w budżecie”, chociaż nikt mnie nie pytał o ile więcej chciałabym zarabiać. Najwyraźniej istnieje jakiś taryfikator maksymalnej podwyżki, o którym nie wiem.;-)


Zaproszenie do Akademii Bogatego Człowieka


Zapraszam Cię do Akademii Bogatego CzłowiekaSkoro dotarłeś aż tutaj, zapraszam Cię do dokonania jeszcze jednego odkrycia. Za chwilę (jeszcze przed oficjalną premierą) otrzymasz link do naszego najnowszego projektu. Dzięki niemu znajdziesz odpowiedzi na pytania: jak mądrzej zarabiać, jak zdobyć lepszą pracę, jak awansować i dostać podwyżkę, jak odkryć i zrealizować własne pomysły na biznes, jak monetyzować swoją wiedzę, jak zacząć skutecznie inwestować i zarządzać zarobionymi pieniędzmi i co najważniejsze: jak prowadzić bogate życie.
Akademia Bogatego Człowieka, bo o niej piszę, to społeczność pozytywnych ludzi, którzy wierzą, że prowadzenie bogatego życia to wynik decyzji i konsekwentnego działania, a nie tylko ilości zarabianych pieniędzy. Ponieważ czytasz mojego bloga, z pewnością zależy Ci na tym aby więcej zarabiać, znaleźć pomysł na dochodowy biznes, zacząć inwestować i cieszyć się bogatym życiem.
W Akademii Bogatego Człowieka premiujemy ludzi potrafiących się zaangażować i podejmować szybkie decyzję. Dlatego też zapisz się na listę informacyjną AKADEMII BOGATEGO CZŁOWIEKA, jeszcze przed jej oficjalna premierą.

Tak, jestem zainteresowany Akademią Bogatego Człowieka


Dodaj komentarz

Pobierz Bezpłatny Kurs Na Temat Skutecznej Rekrutacji i...Daj Się Dobrze Zatrudnić

Email:
Imię:
Zgadzam się z polityką prywatnościGwarantuję Ci 100% prywatności. Wiadomości ode mnie otrzymuje już ponad 6700 osób.


* otrzymasz również dostęp do Biuletynu Dyrektora Personalnego oraz nagrań audio na temat budowania kariery