::. Dobrego księgowego zatrudnię…

Napisała do mnie Gosia poruszając bardzo ważną kwestię.

A co Pani radzi w mojej sytuacji:
Pracowałam 2 lata jako Główna księgowa. Mój przełożony oczekiwał ode mnie kreatywnej księgowości. Czy na kolejnej rozmowie (szukam pracy, bo nie chcę uczestniczyć w tego typu praktykach) mówić o tym otwarcie?

 Gosiu, a czy znasz dowcip o księgowych? Dobry księgowy to taki, który na pytanie „Ile jest 2+2?” odpowie „A ile ma być?”. I jest w tym niestety ziarno prawdy…

Bo prawda jest taka, że zatrudniamy księgowych albo prawników po to właśnie, by uczynili niemożliwe możliwym. I nie mówię tutaj o łamaniu prawa, ale o szukaniu korzystnych dla pracodawcy interpretacji i rozwiązań.

Nie jestem specjalistą od finansów, więc nie wiem na ile oczekiwania Twojego szefa co do kreatywnej księgowości były do obronienia w świetle prawa. Z mojego podwórka mogę powiedzieć, że kilka razy zdarzyło mi się dokonać korzystnej dla firmy interpretacji przepisów, wykorzystując istniejące luki prawne. I nie mam co do tego żadnych wątpliwości, że taka jest moja rola i po to TAKŻE jestem zatrudniona.

A czy chwalić się niechęcią do naginania prawa na rozmowie? Jeśli tak Ci to doskwiera, to raczej tak. Istnieje jednak ryzyko, że nikt nie będzie chciał zatrudnić księgowego, dla którego 2+2 daje zawsze 4…

Jak widzisz jest to wybór moralny. I pozostawiam go Tobie.

Życzę powodzenia w szukaniu uczciwego miejsca pracy.

Skorzystaj z wyjątkowej okazji


"Rozmowa kwalifikacyjna, O czym nie wiedzą kandydaci do pracy, czyli sekrety rekrutujących ", wydanie drugie - Angelika Śniegocka - Wydawnictwo Helion
Zamów egzemplarz autorski książki z autografem i bonem rabatowym na sesje coachingu kariery z autorką
Tylko przez krótki czas, możesz stać się właścicielem autorskiego egzemplarza mojej książki, wraz ze spersonalizowanym autografem, bezpłatną wysyłką na terenie Polski i bonem w wysokości 100 zł na sesje coachingu kariery ze mną.

One thought on “::. Dobrego księgowego zatrudnię…

  • at
    Permalink

    Zgodnie z kodeksem pracy pracownik jest obowiązany wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa. A contrario – pracownik nie ma obowiązku wykonania polecenia służbowego jeśli jest sprzeczne z prawem. A jeśli je wykonuje, to niestety na własną odpowiedzialność.

    Reply

Dodaj komentarz