::. Średnia pensja w Polsce

średnie wynagrodzenieMagia średniej płacy. Media co kwartał rzucają nam tę wiadomość na pożarcie, po tym jak wysokość średniej pensji ogłasza GUS. Źródło poczucia dumy dla niektórych i frustracji dla większości. Dlaczego? Nic dziwnego, bo okazuje się, że „średniej krajowej” NIE osiąga ponad 65% zatrudnionych!

Jak liczone są powyższe wskaźniki, skoro w odczuciu większości pracowników nie odpowiadają one rzeczywistości?

Innymi wskaźnikami, które pokazują poziom płac w Polsce są mediana i modalna wynagrodzeń. Jaka jest między nimi różnica?

Żeby wyjaśnić całą sytuację, pokażę sposoby obliczania wskaźników na przykładzie.

Firma „X” zatrudnia 9 pracowników (P=9). Ich zarobki są następujące:

* Czterech pracowników zarabia po 1000 złotych każdy
* Dwóch pracowników zarabia po 1500 złotych każdy
* Jeden pracownik zarabia 2000 złotych
* Jeden pracownik zarabia 4000 złotych
* Jeden pracownik zarabia 6000 złotych

Wszyscy pracownicy firmy zarabiają miesięcznie Z=4*1000+2*1500+1*2000+1*4000+1*6000 = 19000 złotych.

Średni zarobek to iloraz sumy wypłat w danym miesiącu do ilości zatrudnionych, czyli: Z/P= 19000/9=2111 złotych.

Jak widać 70% pracowników NIE zarabia w ten sposób średniej płacy w tym przedsiębiorstwie.

Jak wyliczyć medianę wynagrodzeń w tej firmie? Mediana wynagrodzeń to pensja tego pracownika, którego zarobki są różne (wyższe lub niższe) od takiej samej ilości pozostałych pracowników.

Aby wyliczyć medianę ustawiamy pracowników firmy X w rzędzie grupując ich wynagrodzenia od najniższego do najwyższego.

1 2 3 4 5 6 7 8 9

A A A A B B C D E

Numer pracownika którego płaca jest medianą to : (P+1)/2.

Czyli przy 9 pracownikach mamy (9+1)/2=5.

Pracownik nr 5 ma pensję równą medianie. Czterech pracowników zarabia mniej niż on i czterech pracowników zarabia co najmniej tyle ile on. Czyli mediana płacy w firmie X wynosi 1500 złotych.

A jak wyliczyć modalną (modę) płacy? To po prostu płaca, która jest najczęściej wypłacana. W przypadku naszej firmy X jest to płaca 1000 zł. Otrzymuje ją największa ilość (czterech) pracowników firmy X.

To co większość ludzi odbiera jako „średnia płaca” to po prostu modalna wynagrodzeń (pensja wypłacana najczęściej w gospodarce).

Podobno kłamstwa dzielą się na małe kłamstwa, wielkie kłamstwa i statystykę. Zacznij więc obracać się wśród ludzi, którzy nie przejmują się statystyką.


Zaproszenie do Akademii Bogatego Człowieka


Zapraszam Cię do Akademii Bogatego CzłowiekaSkoro dotarłeś aż tutaj, zapraszam Cię do dokonania jeszcze jednego odkrycia. Za chwilę (jeszcze przed oficjalną premierą) otrzymasz link do naszego najnowszego projektu. Dzięki niemu znajdziesz odpowiedzi na pytania: jak mądrzej zarabiać, jak zdobyć lepszą pracę, jak awansować i dostać podwyżkę, jak odkryć i zrealizować własne pomysły na biznes, jak monetyzować swoją wiedzę, jak zacząć skutecznie inwestować i zarządzać zarobionymi pieniędzmi i co najważniejsze: jak prowadzić bogate życie.
Akademia Bogatego Człowieka, bo o niej piszę, to społeczność pozytywnych ludzi, którzy wierzą, że prowadzenie bogatego życia to wynik decyzji i konsekwentnego działania, a nie tylko ilości zarabianych pieniędzy. Ponieważ czytasz mojego bloga, z pewnością zależy Ci na tym aby więcej zarabiać, znaleźć pomysł na dochodowy biznes, zacząć inwestować i cieszyć się bogatym życiem.
W Akademii Bogatego Człowieka premiujemy ludzi potrafiących się zaangażować i podejmować szybkie decyzję. Dlatego też zapisz się na listę informacyjną AKADEMII BOGATEGO CZŁOWIEKA, jeszcze przed jej oficjalna premierą.

Tak, jestem zainteresowany Akademią Bogatego Człowieka


One thought on “::. Średnia pensja w Polsce

  • at
    Permalink

    Najczęściej wypłacana płaca jest zawsze niższa od średniej ( w Polsce 60% nie zarabia nawet średniej), bo średnia to suma wszystkich wynagrodzeń podzielonych przez liczbę otrzymujących płacę osób ( podobnie jak liczba nóg, które średnio posiadam ja i mój pies- wychodzi że mamy średnio po 3 nogi) natomiast najczęściej wypłacana płaca, to taka, którą otrzymuje najwięcej osób, spośród wszystkich zarabiających ( czyli w wypadku nóg moich i psa nie ma takiej liczby, która występowałaby częściej niż inna; oczywiście w przypadku płac i gospodarki daje się ustalić taką wartość, która akurat faktycznie najczęściej występuje). Zatem nie można powiedzieć, że średnia to modalna, ktoś tu się pomylił w tym tekście. Z resztą na początku autor podaje dane, z których to wynika: średnia płaca to 2318 na rękę, a modalna 1523 zł netto. Z samą tezą artykułu oczywiście zgadzam się.

    Reply

Dodaj komentarz

Pobierz Bezpłatny Kurs Na Temat Skutecznej Rekrutacji i...Daj Się Dobrze Zatrudnić

Email:
Imię:
Zgadzam się z polityką prywatnościGwarantuję Ci 100% prywatności. Wiadomości ode mnie otrzymuje już ponad 6700 osób.


* otrzymasz również dostęp do Biuletynu Dyrektora Personalnego oraz nagrań audio na temat budowania kariery