::. Co Pani może o sobie powiedzieć?

Joanna napisała:

Jestem osobą, która poszukuje pracy. Chodząc na rozmowy kwalifikacyjne, często na samym początku rozmowy słyszę: „Proszę powiedzieć parę słów o sobie”. Chciałabym się dowiedzieć, o czym właściwie powiedzieć w takim momencie. Często mówię to, co napisałam już w liście motywacyjnym.

Bardzo chciałabym poznać Pani zdanie na ten temat.

Asiu, takie pytanie jest jak taniec dowolny w łyżwiarstwie figurowym na lodzie – możesz pokazać to, co umiesz najlepiej! Twoim zadaniem jest przygotowanie kilku zdań na swój temat, które będą reklamować Cię jako przyszłego pracownika. Swoją odpowiedzią masz pomóc osobie rekrutującej podjąć decyzję o przyjęciu Cię do pracy. Zadając to pytanie chce się ona dowiedzieć, że na przykład, jesteś energiczna i otwarta, a nie że lubisz decoupage, bo taka informacja nie jest związana z pracą i nie pomoże Ci przekonać jej do siebie.

Pytanie „Proszę powiedzieć parę słów o sobie” jest najpiękniejszym pytaniem jakie możesz dostać. To tak, jakby na egzaminie z trudnego przedmiotu egzaminujący powiedział Ci – mów, cokolwiek wiesz na ten temat. Wykorzystaj tą szansę i mów wszystko co wiesz o sobie najlepszego!

Każdy idąc na rozmowę o pracę może liczyć się z tym, że pytanie o to co może o sobie powiedzieć pojawi się z prawdopodobieństwem bliskim 100%. Pomimo tego większość kandydatów z rozbrajającą szczerością przyznaje, że nie wie co na nie odpowiedzieć! Opisując siebie używają oczywistych, pozytywnych przymiotników, chwaląc swoje cechy charakteru. Ale ja i Ty wiemy, że nikt nie powie o sobie „jestem opryskliwa, leniwa i zawsze się spóźniam”. Jak więc mówić o sobie, żeby być wiarygodnym?

Mów o swoich zaletach poprzez fakty i usta innych ludzi. A już na pewno unikaj opisów w stylu „jestem szalona”. Zastanawiające jest że niektórzy kandydaci reklamują się w sposób, który mógłby nasuwać przypuszczenia, że szukają partnera a nie pracyJ Bo czy można uznać za rekomendację na stanowisko księgowej przedstawienie się jako osoby szalonej?

W marketingu funkcjonuje pojęcie „elevator speach” – przemowy w windzie. Jeśli nie potrafisz w ciągu 60 sekund (tyle przeciętnie trwa jazda windą) odpowiedzieć na pytanie kim jesteś i dlaczego mam Cię zatrudnić jako pracownika do swojej firmy, to najwyższy czas abyś tą zaległość nadrobiła. Zawrzyj w krótkiej, słownej prezentacji swojej osoby informacje o tym kim jesteś (jakie masz wykształcenie, umiejętności i sukcesy), jakie masz cechy charakteru odpowiednie do tego stanowiska, jakie masz cele zawodowe, kiedy i jak chcesz je osiągnąć, dlaczego chcesz pracować w tej firmie. Stwórz swoją historię  i przedstaw ją w sposób tak naturalny, jakbyś chciał ją opowiedzieć dawno niewidzianemu znajomemu.

I choć najtrudniej jest mówić o sobie na ogólnie zadany temat, dobre przygotowanie się do tego pytania naprawdę popłaca.


Zaproszenie do Akademii Bogatego Człowieka


Zapraszam Cię do Akademii Bogatego CzłowiekaSkoro dotarłeś aż tutaj, zapraszam Cię do dokonania jeszcze jednego odkrycia. Za chwilę (jeszcze przed oficjalną premierą) otrzymasz link do naszego najnowszego projektu. Dzięki niemu znajdziesz odpowiedzi na pytania: jak mądrzej zarabiać, jak zdobyć lepszą pracę, jak awansować i dostać podwyżkę, jak odkryć i zrealizować własne pomysły na biznes, jak monetyzować swoją wiedzę, jak zacząć skutecznie inwestować i zarządzać zarobionymi pieniędzmi i co najważniejsze: jak prowadzić bogate życie.
Akademia Bogatego Człowieka, bo o niej piszę, to społeczność pozytywnych ludzi, którzy wierzą, że prowadzenie bogatego życia to wynik decyzji i konsekwentnego działania, a nie tylko ilości zarabianych pieniędzy. Ponieważ czytasz mojego bloga, z pewnością zależy Ci na tym aby więcej zarabiać, znaleźć pomysł na dochodowy biznes, zacząć inwestować i cieszyć się bogatym życiem.
W Akademii Bogatego Człowieka premiujemy ludzi potrafiących się zaangażować i podejmować szybkie decyzję. Dlatego też zapisz się na listę informacyjną AKADEMII BOGATEGO CZŁOWIEKA, jeszcze przed jej oficjalna premierą.

Tak, jestem zainteresowany Akademią Bogatego Człowieka


Dodaj komentarz

Pobierz Bezpłatny Kurs Na Temat Skutecznej Rekrutacji i...Daj Się Dobrze Zatrudnić

Email:
Imię:
Zgadzam się z polityką prywatnościGwarantuję Ci 100% prywatności. Wiadomości ode mnie otrzymuje już ponad 6700 osób.


* otrzymasz również dostęp do Biuletynu Dyrektora Personalnego oraz nagrań audio na temat budowania kariery