::. Co Pani może o sobie powiedzieć?

Joanna napisała:

Jestem osobą, która poszukuje pracy. Chodząc na rozmowy kwalifikacyjne, często na samym początku rozmowy słyszę: „Proszę powiedzieć parę słów o sobie”. Chciałabym się dowiedzieć, o czym właściwie powiedzieć w takim momencie. Często mówię to, co napisałam już w liście motywacyjnym.

Bardzo chciałabym poznać Pani zdanie na ten temat.

Asiu, takie pytanie jest jak taniec dowolny w łyżwiarstwie figurowym na lodzie – możesz pokazać to, co umiesz najlepiej! Twoim zadaniem jest przygotowanie kilku zdań na swój temat, które będą reklamować Cię jako przyszłego pracownika. Swoją odpowiedzią masz pomóc osobie rekrutującej podjąć decyzję o przyjęciu Cię do pracy. Zadając to pytanie chce się ona dowiedzieć, że na przykład, jesteś energiczna i otwarta, a nie że lubisz decoupage, bo taka informacja nie jest związana z pracą i nie pomoże Ci przekonać jej do siebie.

Pytanie „Proszę powiedzieć parę słów o sobie” jest najpiękniejszym pytaniem jakie możesz dostać. To tak, jakby na egzaminie z trudnego przedmiotu egzaminujący powiedział Ci – mów, cokolwiek wiesz na ten temat. Wykorzystaj tą szansę i mów wszystko co wiesz o sobie najlepszego!

Każdy idąc na rozmowę o pracę może liczyć się z tym, że pytanie o to co może o sobie powiedzieć pojawi się z prawdopodobieństwem bliskim 100%. Pomimo tego większość kandydatów z rozbrajającą szczerością przyznaje, że nie wie co na nie odpowiedzieć! Opisując siebie używają oczywistych, pozytywnych przymiotników, chwaląc swoje cechy charakteru. Ale ja i Ty wiemy, że nikt nie powie o sobie „jestem opryskliwa, leniwa i zawsze się spóźniam”. Jak więc mówić o sobie, żeby być wiarygodnym?

Mów o swoich zaletach poprzez fakty i usta innych ludzi. A już na pewno unikaj opisów w stylu „jestem szalona”. Zastanawiające jest że niektórzy kandydaci reklamują się w sposób, który mógłby nasuwać przypuszczenia, że szukają partnera a nie pracyJ Bo czy można uznać za rekomendację na stanowisko księgowej przedstawienie się jako osoby szalonej?

W marketingu funkcjonuje pojęcie „elevator speach” – przemowy w windzie. Jeśli nie potrafisz w ciągu 60 sekund (tyle przeciętnie trwa jazda windą) odpowiedzieć na pytanie kim jesteś i dlaczego mam Cię zatrudnić jako pracownika do swojej firmy, to najwyższy czas abyś tą zaległość nadrobiła. Zawrzyj w krótkiej, słownej prezentacji swojej osoby informacje o tym kim jesteś (jakie masz wykształcenie, umiejętności i sukcesy), jakie masz cechy charakteru odpowiednie do tego stanowiska, jakie masz cele zawodowe, kiedy i jak chcesz je osiągnąć, dlaczego chcesz pracować w tej firmie. Stwórz swoją historię  i przedstaw ją w sposób tak naturalny, jakbyś chciał ją opowiedzieć dawno niewidzianemu znajomemu.

I choć najtrudniej jest mówić o sobie na ogólnie zadany temat, dobre przygotowanie się do tego pytania naprawdę popłaca.

Dodaj komentarz

Pobierz Bezpłatny Kurs Na Temat Skutecznej Rekrutacji i...Daj Się Dobrze Zatrudnić

Email:
Imię:
Zgadzam się z polityką prywatnościGwarantuję Ci 100% prywatności. Wiadomości ode mnie otrzymuje już ponad 6700 osób.


* otrzymasz również dostęp do Biuletynu Dyrektora Personalnego oraz nagrań audio na temat budowania kariery