Jedną trzecią życia spędzamy w pracy. Pracownicy, którzy siedzą obok nas swoim zachowaniem wpływają na nasze funkcjonowanie w pracy i w konsekwencji na naszą karierę. Przestrzeganie podstawowych zasad biurowej etykiety uczyni nasze życie w pracy bardziej znośnym.
1. Uważaj na natężenie swojego głosu
Rozmawiając, miej na uwadze to, że inni w tym czasie pracują i Twój głos może im przeszkadzać. Z drugiej strony – czy naprawdę muszą wiedzieć o czym mówisz? .
2. Ostrożnie obchodź się z trybem głośnomówiącym
Niektórzy wybierając jakiś numer telefonu korzystają z trybu głośnomówiącego. Jest to wygodne rozwiązanie, bo masz wolne ręce i możesz w tym czasie zająć się czymś innym, jednak zadbaj o to by sygnał oczekiwania na podniesienie słuchawki nie doprowadzał do szału otoczenia. Jeśli planujesz telekonferencję, rozważ skorzystanie z pokoju konferencyjnego. Włączony głośnik może przeszkadzać Twoim sąsiadom z biurka.
3. Szanuj prywatność innych
Jeśli pracujesz na open space, jest duża szansa na to, że słyszysz fragmenty rozmów, jakie prowadzą Twoi współpracownicy. Może nawet czasem masz ochotę włączyć się do rozmowy, bo masz coś do powiedzenia na dany temat. Zrób to taktownie – podejdź do biurka rozmówców tak by widzieli, że przysłuchujesz się rozmowie. I wtedy dopiero zaoferuj swoją pomoc. To bardziej taktowne włączenie się do rozmowy niż wpadnięcie komuś w słowo, kiedy oczywiste jest, że podsłuchiwałeś rozmowę.
4. Nie pytaj „jak się pisze…”
Sam sobie pomóż. Microsoft Word ma wbudowany słownik, więc go używaj. Jeśli nie wiesz jak coś przetłumaczyć, użyj translatora Google. Nie odrywaj innych od pracy pytaniami, które świadczą o Twoim lenistwie i przerzucają na innych Twoją pracę. To obniża wydajność ich własnej pracy i zaniża ich opinię o Tobie.
5. Zwróć uwagę na to co jesz
Nie wszystko co lubisz, można jeść w pracy. Niektóre potrawy roznoszą niemożliwą do wytrzymania woń, która odbiera innym chęć do pracy. Zapach ryby czy czosnku jest zapachem, na który inni mogą reagować niechętnie. Moim zdaniem takie jedzenie nie nadaje się nawet do tego by jeść je w biurowej kuchni, a co do dopiero przy biurku.
6. Napraw to, co popsułeś
Nic tak nie wkurza w biurze jak zaklinowany w kserokopiarce papier, porzucony przez poprzedniego użytkownika. Niech on nie będzie TwójJ. Jeśli nie potrafisz sam naprawić sprzętu poproś kogoś o pomoc, ale nie oddalaj się z miejsca zdarzenia licząc na to, że następna osoba rozwiąże problem i wtedy Ty powrócisz by skserować swoje dokumenty. Bierz odpowiedzialność za to co zrobiłeś i rozwiązuj problemy do końca.
7. Sprzątaj po sobie w kuchni
Kuchenka mikrofalowa sama się nie umyje, jeśli eksplodowało Ci w niej spaghetti. Z lodówki nie wyjdzie też Twój spleśniały jogurt z zeszłego miesiąca.. Zmywaj za sobą swoje kubki i jeśli Ci się coś rozlało, powycieraj, nie czekając aż zrobi to za Ciebie ktoś inny. Ludzie, którzy nie znają podstawowych reguł współżycia społecznego są obiektem niewybrednych żartów swoich kolegów.
8. Unikaj pożyczania pieniędzy
Jeśli już musisz pożyczyć od kogoś kilka złotych, zapisz sobie ile pożyczyłeś i od kogo. Nie dopuść do sytuacji, w której współpracownicy będą Cię unikać, bo nie będą chcieli za każdym razem pożyczać Ci 2 zł, których nigdy nie oddajesz. Wielu ludzi ma problem z tym, żeby upomnieć się o drobny dług, co wcale nie oznacza, że o nim nie pamiętają. Właśnie te drobne, których nie oddasz, mogą skutecznie popsuć Twoje biurowe relacje z innymi.
9. Przychodź punktualnie na spotkania
Nie lekceważ czasu innych ludzi. Jeśli się spóźniasz, to albo każesz innym czekać na siebie albo powtarzać to co było powiedziane zanim przyszedłeś. W obydwu wypadkach marnujesz czas innych. Jeśli sam organizujesz spotkanie, nie czekaj na spóźnialskich, bo w ten sposób pokazujesz tym, którzy przyszli na czas, że na Twoje spotkania można się spóźniać.
10: Nie bierz wszystkiego zbyt serio
Obcowanie z innymi w pracy, zwłaszcza gdy każdy różnimy się charakterami, wymaga opanowania sztuki kompromisu. Nie oczekuj, że wszystkich będziesz bardzo lubić a inni Ciebie. Konflikty i trudne sytuacje będą się pojawiać i to jest normalne. Normalne jest również szukanie rozwiązań, które będą satysfakcjonować obydwie strony, choćby na początku osiągnięcie takiego stanu było niemożliwe.
Zachowaj więc zdrowy dystans do tego co się dzieje, a przede wszystkim do siebie. Nie bierz siebie za bardzo serio, a na pewno biurowa rzeczywistość stanie się znośniejsza.
Zdecydowanie zgadzam się z wszystkimi punktami. Bardzo irytujące dla innych są głośne i długie rozmowy telefonicznych. Wiem, że można rozwiązać to przez budkitelefoniczne.pl, ale gdy takich gadżetów nie ma to z reguły jest do dyspozycji sala konferencyjna albo po prostu korytarz :)